Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Kaplumbağalar Özeti ve Kahramanları Kısa

Kaplumbağalar kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Kaplumbağalar özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Kaplumbağalar Kitap Özeti ve Kahramanları

Ankara’nın Tozak köyünde aleviler geleneklerine bağlı olarak yaşamaktadır. Köyde şarap sunma geleneği için üzüm bağları bulunmamaktadır. Bu nedenle şarap elde etmek için Sünni köylerden üzüm getirirler. Sünni köyler bu işin günah olduğunu ve işe ortak olmak istemediklerini söylerler.

Tozak, kurak ve kıraç bir köydür. Bağ kurmaya yer yoktur. Fakat Pat Ali’nin oğlunun düğününde şarap ikramı yapılsın diye üzüm yetiştirmek isterler. Kıraç alanı köylü el birliğiyle bağ yapmaya çalışır. Uzun uğraşlar sonucunda bağ yerini kurmayı başarırlar.

Köyün kavurucu sıcaklarından kaçıp saklanmak isteyen kaplumbağalar da bu bağda serinlerler. Bağdan hasat elde edip üzüm toplayan aleviler, şarap yapıp birbirlerine sunmaktadırlar. Böylece geleneklerini devam ettirmekte, düğün ve derneklerini gerçekleştirmektedirler.

Günlerden bir gün bağa gökten bir cihaz düşer. Bu meteoroloji cihazıdır. Köylü şüphelenir, makineyi bir odaya kapatır. Belli bir zaman sonra köye devlet memurları gelir. Bağ yerinin devlete ait olduğu ortaya çıkar, köylü bağ yerini vermez istemez. Köylü ile devlet arasında bir anlaşmazlık doğar.

Köylü cahil ve güçsüzdür, devletle baş edemez. Devlet bağ yerini alır. Köylüleri de kiraya bağlar. Köylüler bağ yerini kuruturlar. Kaplumbağalar yeniden kavurucu sıcaklar altında kalır. Köylüler için zor günler yeniden başlar. Köylüler yeni çareler arar.

Kahramanlar

Eğitmen Rıza: Köy yerinde öğretmendir.

Kır Abbas: Köyün ileri gelenlerindendir.

Battal: Köy muhtarıdır.

Hamdi Bey: Memurdur.

Kaplumbağalar Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nermin dedi ki:

    Kaplumbağalar eseri bu yazıda çok güzel tanıtılmış. Çok güzel bir yazı olmuş bu yazıda kitabı her yönü ile incelemek bence çok kolay. Ellerinize sağlık.

Yorum Yaz