Kan Ve Organ Bağışı Neden Önemlidir?

Bu yazımızda kan ve organ bağışı neden önemlidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Olağan ya da olağan üstü kaza ve acil durumlarda sağlık hizmetleri kriz yönetimine girmektedir. Bu krizlerin doğru bir biçimde yürütülmesi için kan stoklarının önceden düzenlenmesi gerekir. Yahut kaza durumunun ciddiyetine göre kriz anında da kan ve organ bağışları organize ve koordine edilebilir.

Kan ve organ bağışları, acil durumlarda insanların sağlıklarını koruyabilmek ve hayati müdahaleler yapmak için gereklidir. Kan ve organ bağışı sağlık durumu kötüye giden, kötü olan, hayati tehlikesi bulunan insanlar için acil müdahale kapsamında yapılan kurtarma çalışmalarında iş görür.

Kan bağışı, muhtemel kaza durumlarının göz önünde bulundurulmasıyla stoklanabilir. Kan gruplarının istatiksel durumlarına göre kan stokları şekillenir. En az bulunan kan grupları daha fazla stoklanır. Bunun yanında kan bağışı yapmak kan veren için bir yenilenme ve dinç olma durumunu tetikler. Bu nedenle kan vermek ya da bağış yapmak insan sağlığı için de önemlidir.

Organ bağışı yapmak, hayati müdahalelerin gerçekleşmesi açısından insan hayatını birinci derecede etkiler. Bizim toplumumuzda organ bağışı durumları çok nadirdir. Bunun ahlaki ve dini boyutları bulunmaktadır. Fakat yine de organ bağışı yapmak hayat kurtaracağından ölen insanların ya da hayata dönmesi mümkün olmayan komadaki insanların organları bağışlanarak diğer insanlar için umut olur.

Bu nedenlerle kan ve organ bağışı yapmak çok önemlidir. Sağlıklı bir hayat için insanların sağlık konusunda birliktelik göstermeleri toplumsal dayanışmayı arttırır.

Kan Ve Organ Bağışı Neden Önemlidir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.