Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Kalpaklılar Özeti ve Kahramanları Kısa

Kalpaklılar kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Kalpaklılar özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Kalpaklılar Kitap Özeti ve Kahramanları

Kalpaklılar, Milli Mücadele yıllarını anlatan bir roman olarak Samim Kocagöz tarafından yazılmıştır. Çok okunan bir kitap olarak yüz temel eser içine alınmıştır.

Özet:

Milli Mücadele yıllarından hemen öncesinde ortalık kızışmaktayken, İzmir’de yaşanan hareketliler Yunan askerlerinin şehre yaklaştığının haberini vermekteydi. Hasan Tahsin ve arkadaşları organize olup şehri savunmak amacıyla harekete geçmeyi düşündürler. Hasan Tahsin’in bir planı vardı. Kimseye söylememişti.

Arkadaşı Yusuf ile görüştü. İzmir’in durumundan bahsetti. Gazeteciydi ve kimsenin bilemeyeceği şeyleri önceden haber alabiliyordu. 15 Mayıs 1919 günü Yunan İzmir’e çıktı, her yeri yakıp yıkmaya başladılar. Hasan Tahsin ve Arkadaşı Yusuf düşmana karşı koymayı düşündü. Yusuf tedirgindi.

Hasan Tahsin evinden aldığı bombayla düşman üzerine yürüdü. Bombaya attı. Telef oldular. Anında karşılık verip Hasan Tahsin’i linç ettiler. Yüzünde bir tebessüm vardı. Yusuf onu gördü, çok üzüldü. Arkadaşının niyetini anladı ama iş işten geçti.

Yusuf, Anadolu birliklerine katılmak için şehirden ayrılmak zorundaydı. Nişanlısını geride bırakarak Anadolu’ya doğru harekete geçtiler. Damat Ferit Paşa Hükümeti, Mustafa Kemal’e karşı hareket ediyordu.

İstanbul’daki birlikler de Damat Ferit Paşa’nın kızının aklına girecek bir genç ayarladılar. Talip, Müjgan’ı kendine aşık etti. Gizli bilgiler aldı. Müjgan da zaten Mustafa Kemal taraftarıydı. Bilgileri paylaştı.

Anadolu akın akın Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ne katılarak Milli Mücadele’yi güçlendiriyordu. Anadolu düşman işgalinden kurutulurken Mustafa Kemal kongreler yapıp yeni devletin temellerini atıyordu.

Kahramanlar

Hasan Tahsin: Gerçekte yaşamış bir gazeteci olarak Milli Mücadele’nin kıvılcımı olmuştur.

Yusuf: Hasan Tahsin’in yakın arkadaşıdır.

Müjgan: Bir paşa kızı ve serkatiptir.

Talip: İzmir’de yaşayan bir avukattır.

Kalpaklılar Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Müberra dedi ki:

    Bana kalpaklılar özet yazısı lazımdı bu yazıda çok güzel bir yazı hazırlamışsınız çok güzel olmuş ve ödev yaparken çok işime yaradı bu yazı elinize sağlık.

Yorum Yaz