Kağıt Olmasaydı Ne Olurdu Kompozisyon

Bu yazımızda kağıt olmasaydı ne olurdu kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yazının keşfedilmesiyle insanlık çağ atlamıştır. Bu keşifle beraber insanlık tarihinin başlaması insan olarak bize ve günümüze büyük katkılar sağlamıştır. Yazının keşfinin ortaya çıkması için bir zemin gerekirdi. O zemin kağıttır. Fakat kağıt yazıdan sonra keşfedilmiştir. Çünkü yazının keşfiyle insanlar mağara duvarlara ve taş tabletlere işledikleri sivri uçlu demirlerle yazılar yazmaktaydı.

Aletlerin yazı üzerindeki etkisi nedeniyle yazılacak olan zeminler de zaman içinde gelişmiştir. Çivi yazısının çivi gibi sert bir aletle yazılması sert zemine yazılmasındandır. Kağıdın olmadığı dönemlerde yazı ile iletişim mağara duvarların ve taş tabletler üzerinde kalmıştır.

Zaman içinde insanların yaygın olarak dünya üzerinde yaşamasıyla fark edilen yazılar taşınması güç olduğundan oldukları yerde kalmıştır. Günümüze yakın dönemlerde bilginin taşınması ve bilgiye veya habere olan ulaşılabilirlik ihtiyacı yazının hayvan derilerine ve kemiklerine yazılmasıyla biraz olsun aşılmıştır.

Kağıdın olmadığı dönemlerde yazıların derlenip toplanması, taşınması, korunması, saklanması zor olmuştur. Yazılan kitaplar, adeta öküz arabalarıyla çekilmekteydi. Çünkü yazıldığı deri, kemik ve taşlar ağır ve çok yer kaplamaktaydı. Bu da insanlar için bir külfet oluşturmakta ve iletişimi zorlaştırmaktaydı.

Bilginin korunması, taşınması, saklanması gibi sorunların büyümesi kağıda olan ihtiyacı arttırmıştır. Bu nedenle her zorluğun bilimsel bir süreçle buluşmasıyla kolaylıklar sağlanması bir kez daha işe yaramıştır. Bitkisel olarak selülozik bir yapıda ince ve narin kağıdın bulunmasıyla bu sorun aşılmıştır.

Kağıt Olmasaydı Ne Olurdu Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.