Kafatası Kemikleri Nasıl Kemiklerdir Hangi Çeşittir?

s15

Bu yazımızda kafatası kemikleri nasıl kemiklerdir hangi çeşittir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İskelet, destek ve hareket sisteminin etki alanını oluşturur. İskelet, kısa, uzun ve yassı kemiklerden oluşur. Şekilsiz kemikler de bulunmaktadır. İnsan vücudunun ayakta durması ve hareket edebilmesi kemikler büyük ölçüde kemikler sayesindedir.

Kas ve sinir sistemlerinin sarılı olduğu kemik yapıları vücudun şekline göre şekillenmektedir. Uzun kemikler kol ve bacaklarda, göğüslerde bulunmaktadır. Bununla beraber kısa kemikler eklem bölgelerinin devamında ayrılan bölümlerde bulunmaktadır.

Yassı kemikler daha çok baş bölgesinde bulunmaktadır. Kafatası kemikleri yassı kemiklerden oluşmaktadır. Kafatası kemikleri, iki elin parmakları gibi birbirine geçmiş vaziyette beyni korumaktadır. Yassı kemikler, her türlü darbelere karşı dayanıklıdır.

İnsan vücudunda bulunan üç çeşit kemik, kemik doku, kıkırdak doku, kan doku, kas doku, sinir doku tarafından sarılmaktadır. Dokular, organları oluşturmaktadır. Organlar sistemleri meydana getirmektedir. Sistemler organizmayı oluşturmaktadır.

Belli bir düzen içinde işleyen insan vücudunun şekillenmesi iskelet etrafında gerçekleşir. İskelet kemik sistemlerinin bir arada uyum içinde olduğu bir durumdur. Kemiklerin güçlenmesi için kalsiyum ve D vitamini oldukça gereklidir.

İskelet vücudun hareket etmesini sağlayan bir yapıdır. Uzun, kısa, yassı ve şekilsiz kemiklerden meydana gelir. Baş bölgesinde kemikler küçük parçalar halini alır. Kafatasında ise yassılaşır. Bu kafatasının şekillenmesine neden olur. Kafatası insanlar için en hayati kemiklerden oluşur. Çünkü beyni korumaktadır.

Kafatası Kemikleri Nasıl Kemiklerdir Hangi Çeşittir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.