Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Eylül 2021

Kabotaj Kanunu’nun Ülkemize Sağladığı Yararlar Neler Olabilir?

c14

Bu yazımızda Kabotaj Kanunu’nun ülkemize sağladığı yararlar neler olabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla yenilen devlet ve millet algıları ulus – devlet olma ideali etrafında şekillenmeye başlamıştır. Siyasi ve sosyal alanda yapılan yenilikler ve değişiklikler modernleşme ve çağdaşlaşma hareketlerinin başlangıcı oluşturmuştur.

Bu değişiklikler Türkiye Cumhuriyeti kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 yıllık iktidar döneminde inkılap hareketlerinin başlangıcını oluşturmaktadır. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün düşüncelerine göre belirlenen ve kabul edilen ilke ve inkılaplar teker teker hayata geçirilmektedir.

Bu yeniliklerden biri olarak da 1 Temmuz 1926’da kabul edilen bir kanunla denizlerdeki Türk gemileri hakimiyetinin arttırılması sağlanmıştır. Kabotaj Kanunun olarak tarihe geçen yenilikte Türk gemileri denizlerinde yük ve yolcu taşıma hakkını elde etmiştir. Bununla beraber kapitülasyonlarla özelleştirilen limanlar millileştirilerek Türk ekonomisine katkısı sağlanmıştır.

Modernleşme ve çağdaşlaşma yolunda atılan ekonomik ve siyasi adımların hemen başında gelen Kabotaj Kanunu ile Türk Milleti, üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkesinde denizcilik faaliyetlerini bağımsız bir biçimde yapmaya başlamıştır.

Mustafa Kemal Atatürk bu nedenle denizcilik faaliyetlerine önem vermiştir. Lozan’da müzakere edilen bir karar doğrultusunda elde edilen bu hakla denizler üzerinde Türk gemilerinin de söz hakkı olması sağlanmıştır. Değişen ve gelişen dünya düzenini uyum sağlamak isteyen yeni ulus – devlet anlayışındaki Türkiye yenilenme ve değişme hareketlerine ekonomik ve siyasi bir yön vermeye başlamıştır.

Kabotaj Kanunu’nun Ülkemize Sağladığı Yararlar Neler Olabilir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz