Kabotaj Kanunu Nedir Kısaca Hangi İlke İle İlgilidir?

Bu yazımızda Kabotaj Kanunu nedir kısaca hangi ilke ile ilgilidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye üç tarafı denizlerle çevreli ve bir de iç denizi olan dünyanın en önemli boğazlarına sahip Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir konumdadır. Türkiye’nin bu konumu uluslararası dengelerde bir güç pozisyonu oluşturur. Sıcak denizlere yakınlık, dünya ticaret yolları üzerinde önemli bir liman teşkil etme durumu Türkiye’yi bir köprü yapmıştır.

 

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde yabancılara tanınan kapitülasyonlar kapsamında denizlerimizde birçok yabancı gemi ticaret yapma, yük taşıma ve yolcu taşıma hakkına sahip olmakla birlikte keşif yapma, maden arama, avlanma gibi durumları da yürütmekteydi.

Neredeyse dünyanın en iyi donanmasını kuran Osmanlı, kara savaşları verirken, denizlerinden istifade edememekteydi. Osmanlı Devleti yıkılınca denizlerin kullanıma açma ve boğazların önemini arttırma konuları yeniden gündeme geldi.

Milliyetçilik ilkesi kapsamında Kabotaj Kanunu çıkarılarak Türkiye denizlerinde ve uluslararası sularda yük taşıma işi, denizlerimizde ticaret yapma, avlanma, insan taşıma ve yük taşıma işleri, limanların kurulması, Türk sermayedarlarına verilmesi yasalaştırılmıştır.

Bu kanunla birlikte modernleşmenin önü açılmış, bağımsızlaşma ve milli değerlerin korunmasında önemli bir yol katedilmiştir. Bağımsızlaşma çabalarının denizler üzerindeki yabancı sermaye hegemonyasını kaldırarak başlayıp devam etmesi sağlanmıştır.

Türkiye denizlerinde ulaşım, taşımacılık, ticaret ve her türlü faaliyet tamamen Türkiye’nin eline geçmiştir. Böylece denizlerden süt düzey faydalanma sağlanmıştır.

Kabotaj Kanunu Nedir Kısaca Hangi İlke İle İlgilidir Hakkında Yorumlarınız Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.