İstismar ve İhmalden Korunma Hakkı Nedir?

Aşağıda istismar ve ihmalden korunma hakkı nedir kısaca olarak ele alacağız.

Toplumda insanlar belli değerlere sahip olarak yaşarlar. Bu değerler, ahlaki değerler olarak aile ve okul eğitimi sayesinde verilmektedir. Ahlaki ve hukuki kurallar yazılı ve yazısız olarak toplumda belli bir düzeni inşa etmek için vardır. Toplumun bir arada barış ve huzur içinde yaşaması için kurallara ihtiyaç vardır.

İnsanlar bazı hakları doğuştan kazanırken bazı hakları da sonradan elde ederler. Eğitim, sağlık, temiz çevre, kişi dokunulmazlığı, özgürlük, din ve vicdan özgürlüğü, özel hayatın gizliliği gibi hak ve sorumluluklarımız bulunmaktadır. Bunlardan biri de istismar ve ihmalden korunma hakkı olarak bilinmektedir.

İstismar kötüye kullanma, sömürme anlamlarına gelmektedir. İhmal ise önemsememekten doğan göz ardı etmek anlamına gelmektedir. Bir insan için bunların gerçekleşmesi bir canın kıymetinin bilinmemesi ve insanların kullanılması ve sömürülmesi anlamına gelmektedir.

Özellikle kadın ve çocukların her toplumda maruz kaldığı bu sömürme durumu hukuki olarak kanunen de koruma altına alınmıştır. Bu nedenle istismar ve ihmal suçtur. İstismardan ve ihmalden korunma hakkı herkes için geçerlidir. Bu hakkın ihlal edilmesi suç olduğu gibi ceza da gerektirir.

İstismar ve ihmal toplum düzenini bozar. Toplumun düzeninin bozulması huzur ve barış ortamının bozulması anlamına gelir. Bu nedenle korunma hakkı yasal olarak sağlanır.

İstismar ve İhmalden Korunma Hakkı Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.