Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

İstiklal Marşımız Niçin Yazılmıştır?

Bu yazımızda istiklal marşımız niçin yazılmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra düşman devletler yeniden bir işgal girişimi başlatarak Anadolu üzerine gelmişlerdir. Savaş sonrası Anadolu’da Milli Mücadele yılları başlamıştır.

 

Anadolu’da Milli Mücadele için yerel direniş hatları halk tarafından oluşturulurken Kuvayı Milliye bütün gücüyle düşmanla cenk etmiştir. Milli Mücadele yıllarına milli şevk ve heyecanın tesis edilmesi için Milli Marş yarışması yapılmıştır.

Bu yarışma sonucunda İstiklal Marşı meclis tarafından kabul edilmiştir. Milli Mücadele yıllarında milli ruh, heyecan ve haysiyetin insanları cesaretlendirmesi için İstiklal Marşı yazılmış ve kabul edilmiştir. İstiklal Marşı’nın değişmemesi yasalar güvencesindedir.

Mehmet Akif Ersoy, yarışmadan gelen maddi ödülü kabul etmemiş ve orduya bağışlamıştır. İstiklal Marşı, bayrağa hitaben ve vatana ithafen milletin ruh kökünden beslenerek yazılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Kimi dedi ki:

  İyi oldukça işime yaradı hazırlayanın ellerine sağlık güzel olmuş

 2. Kimi dedi ki:

  Güzel yapmamıslar begenmedi çok uzatmış

 3. nermin dedi ki:

  İstiklal marşı nerde yazıldı

 4. Emir dedi ki:

  İstiklal Marşının yazılma nedeni bence her Türk vatandaşı tarafından az çok bilinir ama bu yazıda her yönü ile milli bilinç etrafında açıklamışsınız helal olsun çok güzel olmuş.

Yorum Yaz