Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Temmuz 2018

İstiklal Marşı Neden Yazılmıştır Kısaca

Bu yazımızda İstiklal Marşı neden yazılmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İstiklal Marşı, Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmıştır. Bestesi Osman Zeki Üngör’e aittir. İstiklal Marşı, 10 kıtadan oluşmaktadır. Resmi olarak törenlerde ilk iki kıtası okunmaktadır.

 

İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı öncesinde milli ruhu oluşturmak, milli birlik ve beraberliği sağlamak maksadıyla Büyük Millet Meclisi tarafından başlatılan ödüllü milli marş yazma yarışması kapsamında yazılmıştır.

Mehmet Akif Ersoy, ödül yüzünden ilk başta yazmak istemese de ödülü almayacağına arkadaşları tarafından ikna edilince İstiklal Marşı’nı yazmıştır. 12 Mart 1921’de İstiklal Marşı, Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmiştir.

Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Şairi olarak anılmaktadır. Ödülü kabul etmemiştir. Ayrıca, Allah bir daha bu milleti böyle bir marş yazdırmak zorunda bırakmasın, demiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Reyhan dedi ki:

  ben şahsen çok beğendim, kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

 2. Salih Yusuf yazıcı dedi ki:

  İşime yaradı teşekkürler ederim

  1. meltem dedi ki:

   teşekkür ederim, tam istediğim gibi, kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

 3. jshdb dedi ki:

  Isime yaradi allah razi olsun☺

 4. sema dedi ki:

  Benimde yaradı Elinize sağlık istiklal marşı neden yazıldı kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

 5. Medine yılmaz dedi ki:

  Çok güzel çok iyi felaket iyi anlatamayacağım kadar iyi

 6. Sanane dedi ki:

  Harika çok işime yarar di evlerinize saflik

 7. Hhhvcbh dedi ki:

  Neden diyon sen ne anlatiyon

Yorum Yaz