İslam’ın İlk Ve En Temel Şartı Hangisidir?

c18

Bu yazımızda İslam’ın ilk ve en temel şartı hangisidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam, silm kökünden gelir. Barış ve huzur demektir. İslam’ın alimler tarafından ortaya konulan 5 şartı bulunmaktadır. Bu şartları kabul eden Müslüman olur. Bu şartlar, kelime-i şehadet, namaz, oruç, zekat ve hacdır.

İslam’ın ilk ve en temel şartı bir kişinin kelime-i şehadet getirerek dine girmesidir. “Eşhedü en la İlahe İllallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü” kelime-i şehadettir. Türkçe anlamı, “Şahitlik ederim ki ilah diye bir şey yoktur, Allah vardır. Şahitlik ederim Muhammed Allah’ın kulu ve resulüdür.” demektir.

İslam’ın şartı olarak kelime-i şehadet getiren bir kişi bunu dili ile aşikar söylemesi ve kalben tamamıyla inanarak dile getirmesi gerekir. Böylece kişi Müslüman olur. Müslüman olanların kelime-i şehadet getirmesi de bir tazeleme olarak görülmüştür.

İslam ilk ve en temel şart olarak, Allah’ı tevhid inancına göre bir olarak kabul etmeyi, başka ilahlara, ilahlaştırılmış maddelere tapınmamayı emreder. Bununla beraber İslam’ın peygamberi olan Hazreti Muhammed (s.a.v.)’in Allah’ın öncelikle bir kulu olduğuna ve daha sonra kitap indirdiği bir resulü olduğuna iman etmeyi emreder.

Allah’ın birliği şirke engel olurken, Hazreti Muhammed (s.a.v.)’in kul ve resul olarak kabul etmek de doğrudan İslam’ı kabul etmek olur. Hazreti Muhammed (s.a.v.)’in öncelikle kul olarak zikredilmesi, gönderildiği insanlık için kendisi de bir insan olarak en iyi örnektir, siz de O’nu takip edin demektir. Resul olarak kabulü ise, meleklere iman, kitaplara iman, peygamberlere iman, ahiret gününe iman, kaza ve kadere iman, öldükten sonra dirilmeye iman, hayır ve şerrin Allah’tan olduğuna iman etmenin yoludur.

İslam’ın İlk Ve En Temel Şartı Hangisidir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.