Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

İskeletin Bölümleri ve Görevleri Nelerdir?

Aşağıda iskeletin bölümleri ve görevleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Hücre, canlılık özelliği taşıyan en küçük birimdir. Hücreler bir araya gelerek dokuları oluşturur. Dokular bir araya gelerek organları oluşturur. Organlar bir araya gelerek sistemleri oluşturur. Sistemler bir araya gelerek organizmayı oluşturur. Organizma hücrelerin düzenli çalışması sayesinde canlılığına devam eder.

Vücudumuzda doku ve organların bir araya gelerek oluşturduğu birçok sistem bulunmaktadır. Bu sistemlerden biri de iskelet sistemidir. İskelet sistemi kemik ve kaslardan meydana gelmektedir. İskelet sistemini oluşturan dokular kemik doku, kas doku, kıkırdak doku, sinir doku, kan doku şeklinde meydana gelmektedir.

İskelet sistemi vücudun dik durmasını ve hareket etmesini sağlar. İç organların düzenli olmasını ve vücudun dış etkenlerden korunmasını sağlar. Destek ve hareket sistemi olarak da bilinmektedir.

İskelet sistemi şu kısımlardan oluşmaktadır:

*Kafatası

*Göğüs Kafesi

*Omurga

*Kollar ve Bacaklar

İskelet sisteminin görevleri şu şekildedir:

*Vücudumuza genel şeklini vermektedir.

*Vücudumuzun hareket etmesini sağlar.

*Vücudumuzun desteklenmesini sağlar.

*Vücudumuzun dik durmasını sağlar.

*İç organlarımızı korur.

İskelet sisteminde kemik doku, kıkırdak doku bulunmaktadır. Kemiklerde kan üretilmesini sağlayan ilikler bulunmaktadır. Göğüs kısmında akciğerler ve kalp göğüs kafesi tarafından korunmaktadır. Vücutta en uzun kemikler kollar ve bacaklarda bulunmaktadır. Kemikler yassı, uzun ve kısa olarak ayrılmaktadır. Eklemler sayesinde kemikler kıvrılmaktadır.

İskeletin Bölümleri ve Görevleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz