İnternetin Zararlarını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Bu yazımızda internetin zararlarını önlemek için neler yapılmalı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bilim ve teknolojinin son asırlarda gelişmesi ve elektriğin keşfiyle başlayan dönemde insanlık sanayileşme alanında büyük bir endüstri oluşturarak tarihte eşi benzeri olmayan bir sıçrama gerçekleştirdi.

Bu sıçrama dünyada devrim oluşturdu. Makineleşme ile devam eden süreçte bilgisayarların geçtiğimiz asrın sonlarına doğru insan hayatına girmesiyle insanlık çağ atladı. Bilgisayar devriminin sanki tek başına eksikmiş gibi hissedilmesini sağlayan ise internet devrimi oldu.

Adeta bilgisayar ve internet ayrılmaz iki parça haline gelerek tek vücut oldular. İnternet sosyal hayatımızın her alanına nüfuz eder oldu. Evde, işte, okulda, çocukların, gençleri ve ihtiyarların bile ilgi odağı haline geldi.

İnternet üzerinde yapılan bütün her şey, insanlar için ulaşımı son derece kolaylaştırdı. Teknolojinin gelişmesiyle de internet her an her yerde kullanılabilir, ulaşılabilir bir kıymet hükmü kazandı. İnternet bütün yararlarıyla birlikte bazı zararları da beraberinde getirdi.

İnternetin zararları, kişisel bilgilerin suiistimale açık olması, güvenlik riskleri, bağımlılık duygusunu azdırması, algıları körleştirmesi, umursamazlık, hazırcılık, hız ve haz tutkusunu azdırması gibi sorunlardır.

Bu sorunlarla başa çıkmak için;

İnternet kullanımına adil kullanım kotası getirilmiştir.

İnternet ağları devlet kontrolüne alınmıştır.

Bilgisayar sistemleri güvenlik duvarlarıyla korunmaktadır.

Bununla beraber;

Her şeyin bir zamanı olduğu gibi internetin de bir zamanı olmalıdır.

İnternet eylemleri gerektiğince kullanılmalıdır.

İnternet eylemleri amaçsız ve sonuçsuz kullanılmamalıdır.

Bağımlılık duygusu oluşturacak şekilde yoğun kullanımlara izin verilmemelidir.

İnsanların özel yaşam alanlarına saygı duyulmalıdır.

Gerekirse ülke güvenliği ya da vatandaş güvenliği için internet erişiminde kesintiler yapılmalıdır. (Terör, gasp vesaire.)

İnternetin Zararlarını Önlemek İçin Neler Yapılmalı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. yazıyı çok beğendin puanım 10 üzerinden on, internetin zararları kısaca istemiştim :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.