İnsanların Doğaya Verdikleri Zararlar Nelerdir?

Bu yazımızda insanların doğaya verdikleri zararlar nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar, doğayla doğrudan etkileşim halindedir. İnsanın doğayla olan ilişkisi doğuştandır. Temel ihtiyaçları doğrultusunda sürekli ve kalıcı bir ilişki kuran insanlar, beslenme, barınma ve korunma ihtiyaçlarının çok büyük bir bölümünü doğan karşılamaktadır. Öte yandan insan bütünüyle ekolojik denge içerisinde yer alan bir canlı olarak doğayla kopmayan bir bütünlük içindedir.

İnsanın doğayla olan ilişkisinden dolayı verdikleri ve aldıkları bulunmaktadır. İnsanlar teknolojinin gelişmesi ve insani arzuların yozlaşması sonucunda doğaya zarar veren hareketler içinde yer almaktadır. Çevre kirliliği olarak insanlığın önünde bir sorun oluşması bu nedenledir.

Çevre kirliliği denince akla kısa vadeli kirliliklerden daha çok, uzun vadeli ve feci sonuçları olan kirlilikler gelmelidir. Su, hava, ses, gürültü, ışık kirlilikleri, sanayi atıkları, şehirleşmenin getirdiği yoğunluklar dünyaya ve haliyle doğaya uzun vadeli zararlar vermektedir.

Bu zararların en belirginleri, atmosferin incelmesi, ozonun delinmesi, küresel ısınma, buzulların erimesi, iklimlerin değişmesi, su kaynaklarının azalması, depremlerin çoğalması, yangınların artması, ormanların azalması ve benzeri şekildedir.

Sanayileşme, fabrikalaşma, şehirleşme ve gelişen teknolojik imkanların olumsuz etkileri insanı ve çevresini yani doğal yaşamı doğrudan etkileyen olguların oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca açığa çıkan enerji ihtiyaçları için yapılan yanlış yatırımlar doğayı tahrip etmekte ve ekolojik dengeyi doğrudan vurmaktadır. Hayvan ve bitki nesillerinin tükenmesi, tarihi ve doğal eserlerin özelliğini kaybetmesi insan kaynaklı oluşan doğaya verilen zararların bir başka tarafıdır.

İnsanların Doğaya Verdikleri Zararlar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

36 yorum

  1. doğaya zarar veren zararlı atık çok bulunmaktadır orneğin dışarı atılan atıklar su ruzga işik kirliğigi şeyuler insanlşarın doğaya verdiği zarara yuzunden atmos fer inlenmesi atmosferni buzulalrın erime si ozonun delinme si gibi şeyler olabiliyo insanların doğaya verdiği zarar butun dun dunyayı etkileme ozelliğine sahiptir

  2. Ben Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi öğrencisiyim Kentleşme politikası dersi görüyorum ve bu bilgiler her ne kadar yüzeysel olsa da yazan kişiye teşekkür ediyorum “Hiç ölmeyecekmişiz gibi dünya için, Her an ölecekmişiz gibi ahiret için çalışın”
    ?

  3. Arkadaşlar doğayı kirletmeyin davaya zarar verip kaçmakta bir suçtur bir sivrisineği bile zarar verirseniz cehenneme alaha dua ediyorum bissmillahirahmanurahim el fatiha okuyun gece ve eve girdikten ve çıktıktan ssonra

  4. Bence ben kendim yapardım hiç küçükler gibi 8 9 yaşındakiler gibı internet kafeye yada İnternete bakamam ne kadar saçma bu hayat 1 kuruş etmez çünkü ölünce ya cehenneme yada cennete gitmek allah bilir büyükler ve çocuklar bilmez hadi hoşçakalın gençler

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.