İnsanlar Her Sesi Duyabilir Mi Neden?

Bu yazımızda insanlar her sesi duyabilir mi neden kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan duyu organlarıyla donatılmış bir canlı varlıktır. Göz görme, kulak duyma, durun koku alma, dil tat alma, deri dokunma duyularıyla iş yapmaktadır. Duyu organları sinir hücrelerinin iletimsel gücü ve yeteneği sayesinde beyinde anlamlandırma merkezlerinde yorumlanarak gerçekleşen bir yapıya sahiptir.

Duyu organları belli bir istidat ile yaratılmıştır. Yani her duyu organının belli bir çalışma ve güce dayanma aralığı ve sınırı bulunmaktadır. Göz belli boyutlardaki nesneleri anlamlandırıp yorumlar, burun belli özelliklere sahip nesneleri anlamlandırabilir, dil de deri de belli özelliklere sahip nesneleri ayırt edebilir, beyin idrak edebilir.

Aynı şekilde insan kulağı da belli seslere farkındalık oluşturabilir. Ses, titreşimlerle yayılır. Havada, karada, suda moleküllerin iletimsel titreşimleri sayesinde kaynaktan alıcıya ulaşır. Titreşimler frekans oluşturur. Bu frekanslar belli şiddette ve büyüklükte olabilir.

İnsan kulağı 16 ile 20 bin Hertz şiddetindeki frekansları duyabilme yeteneğine sahiptir. Eğer bir ses 16 Hz’den küçükse insan bu sesi kulağıyla duyamaz. Bu sesi duymak için ses titreşimini insan kulağına uygun hale getirmesi gereken cihazlar geliştirilir. Mesela karıncanın yürürken çıkardığı ayak seslerini duyamayız.

Bu nedenle insanlar her sesi duyamaz. Belli frekans aralığındaki sesleri işitme yetisine sahip olan kulak ve anlamlandırma yetisine sahip beyin ancak belli titreşimlerdeki sesi ayırt edebilir. Bu da insanın yaşamını kolaylaştırır. Çünkü her sesi duyarak yaşamak dünyayı yaşanılmaz bir yer haline getirebilir. Sesten çok gürültü duyarız.

İnsanlar Her Sesi Duyabilir Mi Neden Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.