İnsanlar Arasındaki Kardeşlik Duygusu Nasıl Geliştirilir?

p18

Bu yazımızda insanlar arasındaki kardeşlik duygusu nasıl geliştirilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar arasında bir kardeşlik duygusu kan yoluyla oluşan maddi kaynağın manevi tezahürüdür. Aynı zamanda din kardeşliği denen bir olgu da vardır. Bu ise İslam’da Allah’a iman eden kişiler arasında manevi bir iman bağı olarak tezahür eden kardeşliktir.

Kardeşlik, karındaş olmak yani aynı annenin karnından çıkmak anlamına gelir. Geleneklerimizde karındaş olmak anne karnında başlayıp ölene kadar devam eden bir bağdır. Kardeşlik duygusu daha çok paylaşma, yardımlaşma, dayanışma kavramlarından beslenir.

Bu nedenle yardımlaşma, paylaşma ve dayanışma kavramlarını özümseyen her birey birbiri ile kardeş sayılır. Toplumumuzda bu böyledir. Manevi duygu alışverişinin sağlandığı bir olgu olarak kardeşlik kan akrabalığı taşımasa da oluşur.

İnsanlar arasındaki bu yakınlık derecesini geliştirmek için, yardımlaşma, paylaşma, dayanışma, empati kurma gibi kavramların öğrenilmesi ve yaşatılması gereklidir. Çünkü kardeşlik bağını besleyen kavramlar bunlardır.

Ayrıca bunlarla beraber sadakat, fedakarlık, cefakar tavırlar da kardeşliği besleyen manevi olgulardır. Toplumda bu duyguların yaşatılması için çalışmalar yapılmalıdır. Sosyal hayatın içinde kardeşlik duyguları en ihtiyaç duyulan duygulardır. İnsanların neredeyse temel bir ihtiyacı haline gelen bu duygu güven kavramıyla doğrudan ilgilidir.

Toplumda bu tür milli birlik ve beraberlik duygularının yaygınlaşması ve yaşatılması için yardımlaşma faaliyetlerinin artması ve insanların ön yargılardan kurtulması gerekir. Çünkü toplumsal kardeşlik, dil, ırk, renk meselesi değildir. Ancak bir din meselesi olarak karşımıza çıkabilir. Dini birlik olan yerde zaten milli birlik sağlanmış olur.

İnsanlar Arasındaki Kardeşlik Duygusu Nasıl Geliştirilir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.