Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Eylül 2021

İnsanın İnanmasında Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

p14

Bu yazımızda insanın inanmasında etkili olan faktörler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnanmak en zor eylem olarak bilinir. Nitekim öyledir. İnsanın inanması ise daha zordur. İnanmak için akıl ve kalp birlikteliği gerekmektedir. Çünkü akli melekeler doğrultusunda insanın kalbi tatmin olur. İnanmak ayrıca bir his olduğu için de kalp vazgeçilmez bir faktördür.

İnsanın inanmasın etkili olan iki faktör olarak akıl ve kalp, kişinin tefekkür ve tahassüs dünyasının şekillenmesinde önemli rol oynar. Aklı olmayan insan zaten inanmak eyleminde çok uzaktır. Kalbi olmayan insan ise zaten yaşayamaz. Bu bakış açısıyla bakıldığında inanmak, yaşamaktır.

İnsanlar inandığı gibi yaşarlar. Bu insan olmanın gereğidir. Akıllı insanlar tecrübelerinden yararlanarak bir takım olaylarını çözümleme yoluna gider ve tatmin olabilecek bir cevap arar. Bulursa inanır, bulmazsa inanmaz.

Bu nedenle dinlerin insanlar açısından kabul edilmesinde ve inanılacak bir tarafı bulunmasında, akıl ve kalp öne çıkmaktadır. Akıl insanı insan yapan bir özellik olarak ortaya çıkar. Anlama, anlamlandırma açısından akıl gereklidir. Yaşamak ise kalp ile ilgili bir şeydir. İnanmak akılda başlar ve kalpte biter.

İslam’ın kabul edilmesindeki sır budur. Dil ile ikrar, kalp ile tasdik denilen iman etme meselesi, dilin imanı beyan etmesinde akıl, tasdik edip yaşamasında kalp etkilidir. Bu nedenle insanın inanmasında etkili olan faktörler olarak aklın ve kalbin, düşünce ve duyguların uyum içinde olması gerekir.

İnsanın İnanmasında Etkili Olan Faktörler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz