Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Temmuz 2018

İnsan Mı Doğaya Hükmeder Doğa Mı İnsana Hakimdir Münazara

Bu yazımızda insan mı doğaya hükmeder doğa mı insana hakimdir münazara kısaca olarak bilgi aktaracağız.

*İnsan, sosyal bir varlık olarak etrafını saran canlı ve cansız varlıklarla çevresel bir ilişki kurar. İnsan çevresiyle etkileşim içerisindedir. Canlılığın devamını sağlayan denge ve döngülerin bir parçası olan insan, doğanın bir parçasıdır. Dolayısıyla doğa, insana hükmeder.

. İnsan doğanın bir parçası olabilir. Bu insanın doğanın tahakkümünde olduğunu göstermez. İnsan akıl, irade sahibi olarak, iradesiz hiçbir varlığın tahakkümüne giremez. Bilim ve teknoloji doğadaki gözlemlerle gelişir. Bunu bulup ortaya çıkaran insan, doğaya hükmeder.

*Bilimsel ve teknolojik gelişmeler, doğanın içinde meknuzdur. Yani depolanmıştır. Bunun insan tarafından bulunup çıkarılması, doğada var olanın bulunmasıdır. Böylece insan yine doğanın tahakkümüne girmiş olur. Doğanın bir parçası olarak yaşarken, ihtiyacını karşılaması ve doğaya muhtaç olması, bunu gösterir.

. İnsanın doğal dengeleri değiştirecek iradeye sahip olması ve doğaya verdiği zarar ya da doğayı düzenlemesindeki akıl, mimari, sanat, teknik ilerleme cetvelinde görülmektedir. Buradan da anlaşılıyor ki, insan doğaya hükmeder. İstediğini elde etmek budur.

*Hayvanlar da istekleriyle hareket ederler. Fakat doğada fizik ve kimya kanunlarıyla sınırlıdırlar. Bütün canlılar için bu böyledir. Yerçekimi kadar gerçektir ki, doğa insana hükmeder. İnsan dünyayı terk edip gitme gücüne sahip değildir.

. Güç, öldürme yetkisine sahip olup da öldürmemektir. İnsanın doğaya verdiği zarardan bu gücü anlayabiliriz. Diğer taraftan insanın doğayı koruma çabasından da bu gücü anlayabiliriz. Bu nedenle insan doğaya hükmeder. Uzay zaman araştırmaları bunu doğrular.

İnsan Mı Doğaya Hükmeder Doğa Mı İnsana Hakimdir Münazara Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. sinem dedi ki:

  Yanılıyorsunuz insan denilen canlı doğaya hükmede bence.

 2. sema dedi ki:

  tamamdır münazara bizim kesin kazanırız artık. :)

 3. Yakışıklı dedi ki:

  Tabikidoğa insana hakimdir

 4. ali yağız savaş dedi ki:

  bence doğa insana hakimdir

 5. sefa dedi ki:

  Çok iyi, yarışmayı kazanırız gibi. :)

 6. Anonim dedi ki:

  Ben şöyle soriyim insanlar ağaç olmadan nefes alamzlar fakat ağaçlar doğanın diğer parçası olan yağmur la yaşayabilirler insan doğaya muhtaçtır dolayısıyla doğa insana hükmeder

 7. Zeki kiz dedi ki:

  Tabiki doğa insana hakimdir . Insanoglunun doğayı yok ediyor olması doğaya hükmettigi anlamına gelmez.ve insanın tüm canlılardan üstün yaratılmış olmasi da doğaya hakim olduğu anlamına gelmez. Doğa İnsansız yaşayabilir ama insan doğasız asla .
  Insan doğaya ne kadar zarar verirse versin doğa kendini tekrar yeniler ama doğanın insana verdiği zararlar (afetler, küresel ısınma vb.)her zaman olum ve büyük yaralanmalarla biter.

  1. müazarası olan kız dedi ki:

   zeki kız baya ıyısın

  2. 1234567890 dedi ki:

   Çok mantıklı harikasınız.

 8. Anonim dedi ki:

  Bence doğa insanı etkiler ?

 9. Ömer dedi ki:

  Harika olmuş bunu yazıyorum lazım olacak :)

  1. Anonim dedi ki:

   Aynen çok güzel

Yorum Yaz