İnsan Hakları İle İlgili Yazı Özet

Bu yazımızda insan hakları ile ilgili yazı özet kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan hakları doğuştan kazanılan haklardır. Sağlık, adalet ve eğitim en önemli insan haklarındandır. İnsanın hayatını devam ettirebilmesi için bu haklara son derece ihtiyacı vardır. Bu haklar devlet tarafından güvence altına alınmıştır.

Adalet, sağlık ve eğitim hizmetleri insanların devlet güvencesiyle yararlandığı kamu hizmetleridir. İnsan olmanın bir gereği olarak doğuştan kazanılan hakların insanlara doğrudan ve en kolay yoldan verilmesi ve adaletin tesis edilmesi devletin görevidir.

Her yıl 10 Aralık İnsan Hakları Günü olarak kutlanır. İnsan hakları Evrensel Bildirgesi 10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanmıştır. Birçok devletin kabul ettiği bu bildirgede insan haklarının dil, din, ırk, cinsiyet gözetmeksizin insanlara verilmesi esası yer alır.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra patlayan bombalar ve sıkılan kurşunlarla birçok insanın hayatını kaybetmesi ve soykırımlar yaşanması devletlerin vicdanını harekete geçirerek böyle bir karar alınmasını sağlamıştır.

Savaşta ölen insanların açtığı derin yaralar, milletleri de derinden etkilemiş, insanlar büyük bir buhran halinde yaşamışlar kimileri bu buhranı atlatamamıştır. Dünya’nın kötüye gittiğini düşünen millet ve devlet aklı ve vicdanı insan haklarının güvence altına alınmasını dile getirmiştir.

Birleşmiş Milletler’de görüşmeler yapılarak İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi 10 Aralık 1948 günü yayınlanmış ve devletler tarafından kabul edilmiştir. Bu nedenle insanların sağlık başta olmak üzere, eğitim ve adalet hakları ve diğer sosyal özgürlükleri kanunlar çerçevesinde güvence altındadır.

İnsan Hakları İle İlgili Yazı Özet Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.