Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2021

İlk Türk Devletlerindeki Toplumsal Yapının Özellikleri Nelerdir Araştırınız.

Bu yazımızda ilk Türk devletlerindeki toplumsal yapının özellikleri nelerdir araştırınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türk devletleri tarih boyunca mücadeleci bir milletle kaim olarak birçok devlet kurmuşlar ve savaşlara girmişlerdir. Türk devletlerinin bu özellikleri Türk milletinin şahsi özelliklerinden kaynaklanmaktadır. İlk Türk devletlerindeki toplumsal yapı sosyal ilişkileri olarak töreye dayanmaktadır. Töre sosyal hukuk olarak gelenek ve göreneklerden oluşan ve zaman içinde toplumda yerleşik hale gelen kurallardır.

Toplumda bir başa olan itaat söz konusudur. Devlet her şeyden önce gelmektedir. Vatan, namus meselesi olarak savunulmaktadır. Aile toplumun temel taşı olarak görülmektedir. Nesil ve soy bereketine inanılmaktadır. Önemli devlet kararları devlet teamüllerine göre alınmaktadır. Devletin payidar olması için şahsi çıkarlar da geride bırakılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. güner dedi ki:

    İlk Türk devletlerindeki toplumsal yapının özellikleri nelerdir bilen var mı arkadaşlar kısaca özetlesin yarın ki tarih dersi ödevim bu da şimdiden teşekkür ederim.

Yorum Yaz