Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2021

İlk Çağ’da Asurlular, Lidyalılar, Fenikeliler; Orta Çağ’da Soğdlar ve Yahudiler Hangi Alanda Gelişmişlerdir?

Bu yazımızda Asurlular Lidyalılar Fenikeliler, Orta Çağda Soğdlar ve Yahudiler hangi alanda gelişmişlerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İlk çağ ve orta çağ uygarlıklar tarihinin en gözde çağları olarak tarih akışında yerini almaktadır. Asurlar, Lidyalılar, Fenikeliler ilk çağda etkili olurken, orta çağda soğdlar ve yahudiler etkili olmuşlardır. Birçok gelişmelerin yaşanmasında ve köklü değişikliklerin meydana gelmesinde bu uygarlıklar ve ırklar etkili olmuşlardır.

Asurlular, ticari koloniler kurarak ticarette gelişmişlerdir. Ticarette yeni yöntemler bularak varklıklarını sürdürmüşlerdir. Lidyalıların da güçleri ekonomik olarak ticari faaliyetlerinden gelmektedir. Fenikeliler ise denizcilik ve deniz ticareti faaliyetleri gerçekleştirmişlerdir. Türklere ticareti öğreten soğdlar olmuştur. Yahudiler de ticarette gelişim göstermişlerdir. Antikacılık, borsa, banka, emlak işleriyle uğraşmışlardır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. özden dedi ki:

    İlk çağda Asurlular, Lidyalılar Fenikeliler, Orta Çağda Soğdlar ve Yahudiler pek çok alanda gelişmişlerdir. Fenikeliler alfabeyi bulmuş. Lidyalılar parayı bulmuş, Soğdların da kendilerine ait alfabeleri varmış.

Yorum Yaz