Ilgaz Türküsünün Hikayesi ve Sözleri
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ağustos 2018

Ilgaz Türküsünün Hikayesi ve Sözleri

Aşağıda ılgaz türküsünün hikayesi ve sözleri kısaca olarak ele alacağız.

Mehmet askerlik çağına gelmiş olan bir gençtir. Askere gitmeden önce son günlerinde memleketinde kendince zevklerini yerine getirmek istemiştir. Bunun için yanına bir köpek alıp tavşan avına çıkmak istemiştir. Annesi her ne kadar engel olmak istese de bu mümkün olmamıştır. Çünkü hava kara kış ve dağlık alan olduğu için başka tehlikeler de baş göstermiştir.

Mehmet her şeye rağmen avlanmak için dağa çıkmıştır. Saatler geçmesine rağmen geri dönmemiştir. Annesi aşırı derecede meraklanmıştır. Saatler ilerledikçe haber alınamaz olmuştur. Annesi ve köylüler onu aramaya çıkmıştır. Birkaç gün geçmesine rağmen izine rastlanmamıştır. Daha sonraki günlerde karın biraz erimesiyle dal toplarken karlar altında kaldıkları ve kara toprak oldukları anlaşılmıştır. Bu nedenle bu türkü o yörede söylenmektedir.

Doğaya karşı gelinemeyeceğini acı bir tecrübeyle aktaran olayda her şeye rağmen anne sözü dinlemenin kıymeti de anlatılmaktadır. Bu da türküye ayrı bir önem katmaktadır. Ilgaz türküsü en çok bilinen türkülerden biri olarak en çok söylenen bir türküdür.

Ilgaz türküsünün sözleri şu şekildedir:

Ilgaz Anadolu’nun

Sen yüce bir dağısın

Baharda yer yüzünde

O cennetin bağısın

Yalçın kayalıklar

Göklere yükseliyor

Senin dumanlı başın

Bulutları deliyor

Yükseklerden akıyor

Ne güzel berrak sular

Eteklerinde otlar

Sürülerle kuzular

Ilgaz Türküsünün Hikayesi ve Sözleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Alew dedi ki:

    Bence güzel olmuş elleriniz dert görmesin

  2. helen dedi ki:

    çanakkale ya da sarıkız olmalı.

  3. harun dedi ki:

    Arkadaşlar genel olarak türkü hikayelerine bayıldım ama bu türkü hikayesiyle ismi sözleri bana anlamsız geldi. Bunun çıkış hikayesini beğenmedim olmadı yani hiç hissiyatlı değil.

Yorum Yaz