Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

İklimin İnsan Faaliyetlerine Etkisi Nelerdir?

Aşağıda iklimin insan faaliyetlerine etkisi nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

İklim geniş coğrafyalar üzerinde etkili olan hava olayları olarak coğrafi bölgelerde bazı doğal olayların şekillenmesini sağlar. İklim özellikle bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri ve toprak özellikleri alanında etkili olmaktadır. İnsanların yaşadıkları alanları da etkisi alan iklimler beşeri faaliyetlerin gelişmesini de doğrudan etkilemektedir.

Ülkemiz ılıman iklim kuşağında bulunmaktadır. Dört mevsimin yaşandığı ülkemizde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Tarımın her çeşidi yapılabilmekte ve hemen hemen bütün sebze ve meyvelerin hasadı gerçekleştirilebilmektedir. Bu da iklim sayesinde meydana gelmektedir.

Bununla beraber ülkemizden daha kuzeye doğru gidildikçe iklim daha da soğur. Bunun etkisiyle hava olaylarında yağış farklılıkları görülür. Isı, sıcaklık ve basınç gibi farklılıkların da görülmesi beşeri faaliyetleri de etkilemektedir. İnsanları tarım ve hayvancılık yapamaz, sanayi alanları kurmaları zorlaşır, yer altı ve yer üstü kaynaklara ulaşmaları zorlaşır. Mesela Rusya’da tarım ve hayvancılık yapılamadığı için gıda endüstrisinde ithalat önemli bir yer tutmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden biri de iklimdir.

İklimin etkili olması insanların sosyal hayatlarını da etkiler. Sıcak havalar soğuk havalara göre daha tasarrufludur. İnsanların hayatlarını sürdürmeleri, geçimlerini sağlamaları, yatırım yapmaları ve geleceği hayal etmeleri bile iklimle doğrudan ilgilidir. Bu nedenle insan hayatında iklim önemli bir yere sahiptir.

İklimin İnsan Faaliyetlerine Etkisi Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz