İklim İle Hava Durumu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu yazımızda İklim ile hava durumu arasındaki farklar nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya üzerinde canlılık faaliyetlerinin devam edebilmesi iklim olaylarına bağlıdır. İklim, hava olaylarıdır. Dünya’nın şekli ve Güneş etrafında dönmesi gibi etkenlerin sonucunda dünya üzerinde iklimler ve hava olayları oluşmaktadır.

Canlılık faaliyetlerinin devam etmesi için bir alan oluşturan iklim çeşitliliği, önemli bariyerler meydana getirerek türlerin de farklılaşmasını ve bitki örtüsünün oluşarak yeryüzü şekillerinin son halini almasını sağlar.

İklim, uzun vadede gerçekleşen kalıcı hava olayları olarak, periyodik zaman dilimlerinde kendini tekrar eden özellikler taşır. Bu özellikler de canlı hayatının devamını sağlar. Dünya’nın hareketlerinin sonucu olarak ortaya çıkar.

Hava durumu, ise kısa vadede gerçekleşen günlük hava olaylarıdır. Yağmur, dolu, kar, kırağı düşmesi, sıcaklığın artması gibi durumlardır.

İklim ve hava durumu arasındaki farklar şu şekildedir:

*İklim uzun sürelidir, hava durumu ise anlık ve kısa sürelidir.

*İklimin etki ettiği alan geniştir, hava durumu ise dar alanlarda etkili olur.

*İklim kesindir, hava durumu tahminidir.

*İklim kalıcıdır, hava durumu geçicidir.

*İklimi Klimatoloji, hava durumunu meteoroloji inceler.

*İklim canlılık üzerinde etkilidir, hava durumu değildir.

İklim biyoçeşitliliği etkileyen en önemli unsurdur. Meydana getirdiği hava bariyerleri ve oluşmasına sebep olduğu kara bariyerleri canlılar arasında türleşmeye neden olur. İklimin etki alanı ve davranışı bellidir. Hava durumu ise anlık olmasından dolayı, geçici ve etkisizdir.

İklim İle Hava Durumu Arasındaki Farklar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

5 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.