Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

İki Dirhem Bir Çekirdek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşmeyen iki dirhem bir çekirdek deyiminin anlamı ve hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

İki Dirhem Bir Çekirdek Deyiminin Anlamı:

Çok özenli ve güzel giyinmiş biri anlamına gelen bir deyim olarak kullanılan bir tabir olup dilimizde yerleşik hale gelmiştir. Çok düzenli ve güzel bir hali olan kişiler için kullanılmaktadır.

İki Dirhem Bir Çekirdek Deyiminin Hikayesi:

Keçiboynuzu çekirdeği ağırlık ölçmek için kullanılmıştır. Hemen her uygarlıkta ölçme aracı olarak kullanılmıştır. Osmanlı Devleti’nde de ağırlık ölme aracı ve birimi olarak kullanılmıştır. Keçiboynuzu çekirdeğine ayrıca karat denmektedir. Altın, elmas ve pırlanta ölçümlerinde bu çekirdek karat olarak kullanılmaktadır.

Bir gram altında 33 karat gelmektedir. Bir dirhem de 16 çekirdek gelmektedir. Bu nedenle altın için iki dirhem bir çekirdek sözü kullanılmaktadır. Altın gibi olanlar için de bu söz kullanılmaktadır. Bu nedenle iki dirhem bir çekirdek sözü deyim olarak dilimizde yerleşik hale gelmiştir. O günden bugüne dilimizde sıklıkla kullanılan bir deyim olarak iyi durumda olmak anlamı taşımaktadır.

İki Dirhem Bir Çekirdek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz