Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2021

İç Anadolu Bölgesi Müzik Yemek Giyim Halk Oyunları Nelerdir?

c14

Bu yazımızda İç Anadolu Bölgesi müzik yemek giyim halk oyunları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İç Anadolu Bölgesi Türkiye2nin yedi coğrafik bölgesinden biridir. Yüz ölçümü geniş sayılır. Anadolu2nun merkezini oluşturduğundan iç olarak adlandırılır. Karasal iklimin hakim olduğu bölgede yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.

İlkim, bitki örtüsü ve yeryüzü şekilleri insanların yaşamını etkilemiştir. Giyinme, yeme, içme, barınma gibi temel faaliyetlerin artık bir kültürel doku oluşturduğu bölgede, müzik ve halk oyunları da önemli bir yer sahibidir. Bununla birlikte Anadolu’dan birçok halk ozanı çıkmıştır ve çıkmaktadır.

Anadolu insanın coğrafyanın da etkisinde kalarak geliştirdiği birçok müzik türü vardır. Yanık, acıklı, eğlenceli türkülerin anavatanı İç Anadolu’dur. Bağlama, davul, zurna, kaval, flüt, def en çok kullanılan müzik aletleridir. Genelde şiirler ve türküler bağlama eşliğinde söylenir.

Anadolu yemekleri, ülkedeki birçok yemeğin de anavatanı gibidir. Ankara tavası meşhurdur ve her bölgede yapılır. Arabaşı, bamya çorbası, tarhana, pastırmalı pide, keşkek, yoğurt çorbası ve zeytinyağlılar bölgenin mutfağını oluşturur.

Halk oyunlarında halay, kaşık, semah en çok oynanan oyunlardır. Eğlence amaçlı olanlarla birlikte, tören mahiyetinde olanlar da vardır.

İç Anadolu’da kadınlar oyalı yazma takar, fistan giyer, şalvar giyer ve çarık giyer. Erkekler ise şalvar giyer, gömlek giyer, çarık giyer ve fes takar. İç Anadolu Bölgesi her Anadolu bölgesi gibi gelenek ve göreneklerine, örf ve adetlerine, sosyal ve kültürel değerlerine, dini ve milli manevi değerlerine bağlıdır.

İç Anadolu Bölgesi Müzik Yemek Giyim Halk Oyunları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. (Ismimi kimseye söylemem ) dedi ki:

  Bana giysi lazımdı ve o çok az bide slayt yapçam yani onun dışında güzel

 2. (Ismimi kimseye söylemem ) dedi ki:

  Giysiler lazımdı bana ama kadın ver erkek olarak az yazmışsınız bide slayt yapçam yani onun dışında güzel olmuş

 3. Anonim dedi ki:

  Ben Güzin Dino Merlin ne kadardır ömrün boyunca devam mı ediyor ve başarılarının devamı olarak kabul edilir mi geleceksin

 4. Anonim dedi ki:

  Çok teşekkür ediyorum

 5. ahmet dedi ki:

  Tam istediğim gibi bir bilgi on numara elinize sağlık teşekkürler.

Yorum Yaz