İç Anadolu Bölgesi Müzik Yemek Giyim Halk Oyunları Nelerdir?

c14

Bu yazımızda İç Anadolu Bölgesi müzik yemek giyim halk oyunları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İç Anadolu Bölgesi Türkiye2nin yedi coğrafik bölgesinden biridir. Yüz ölçümü geniş sayılır. Anadolu2nun merkezini oluşturduğundan iç olarak adlandırılır. Karasal iklimin hakim olduğu bölgede yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.

İlkim, bitki örtüsü ve yeryüzü şekilleri insanların yaşamını etkilemiştir. Giyinme, yeme, içme, barınma gibi temel faaliyetlerin artık bir kültürel doku oluşturduğu bölgede, müzik ve halk oyunları da önemli bir yer sahibidir. Bununla birlikte Anadolu’dan birçok halk ozanı çıkmıştır ve çıkmaktadır.

Anadolu insanın coğrafyanın da etkisinde kalarak geliştirdiği birçok müzik türü vardır. Yanık, acıklı, eğlenceli türkülerin anavatanı İç Anadolu’dur. Bağlama, davul, zurna, kaval, flüt, def en çok kullanılan müzik aletleridir. Genelde şiirler ve türküler bağlama eşliğinde söylenir.

Anadolu yemekleri, ülkedeki birçok yemeğin de anavatanı gibidir. Ankara tavası meşhurdur ve her bölgede yapılır. Arabaşı, bamya çorbası, tarhana, pastırmalı pide, keşkek, yoğurt çorbası ve zeytinyağlılar bölgenin mutfağını oluşturur.

Halk oyunlarında halay, kaşık, semah en çok oynanan oyunlardır. Eğlence amaçlı olanlarla birlikte, tören mahiyetinde olanlar da vardır.

İç Anadolu’da kadınlar oyalı yazma takar, fistan giyer, şalvar giyer ve çarık giyer. Erkekler ise şalvar giyer, gömlek giyer, çarık giyer ve fes takar. İç Anadolu Bölgesi her Anadolu bölgesi gibi gelenek ve göreneklerine, örf ve adetlerine, sosyal ve kültürel değerlerine, dini ve milli manevi değerlerine bağlıdır.

İç Anadolu Bölgesi Müzik Yemek Giyim Halk Oyunları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

5 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.