Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

İbrahim Efendi Konağı Özeti ve Kahramanları Kısa

İbrahim Efendi Konağı kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden İbrahim Efendi Konağı özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

İbrahim Efendi Konağı Kitap Özeti ve Kahramanları

İbrahim Efendi, ailesinden kalan servetle zengin bir hayat sürerken Şehzadebaşı’nda ve Çengelköy’de iki konağa sahip olarak yaz ve kışları geçirmektedir. Birçok kişinin çalıştığı konakta kardeşleri ve kızlarıyla birlikte yaşamaktadır. Kızları Şükriye ve Şevkiye evlidir.

Şükriye’nin kocası Yusuf, iyi niyetli biri gibi görünmektedir. Karısının huysuzluklarına dayanamaz ve intihar eder. İbrahim Efendi de kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yumar. Konak, Şevkiye Hanım’ın yönetimine geçer. O’nun kocası Salih de servete konamayacağını anlayınca konağı terk eder.

Şevkiye Hanım konağı idare etmekte zorlanır. Servetleri erimeye başlar. Şevkiye Hanım da çok huysuz ve geçimsiz biridir. Şükriye Hanım ile konakta yaşamaya devam ederken bir kahya alırlar. Zaim isimli bu kahya durumu fark eder. Şevkiye Hanım’ın huysuzluklarından ve idaresizliğinden istifade ederek yavaş yavaş konağı ele geçirmeye başlar.

Konağı ve bazı malları üstüne alır. Şevkiye ve Şükriye Hanımları kapı dışarı eder. Kayınbiraderleri onlara acır, yardım etmek ister. Onun himayesine girerler. Çok zor günler geçirirler. Zaim Efendi, konağın çatı katını kullanabileceklerini söyler. Fakat kayınbiraderlerinin kiraladığı Fatih’teki evde Şevkiye Hanım vefat eder.

Kahramanlar:

İbrahim Efendi: Meclisi Maliye Reisidir. 80 yaşlarında ihtiyar bir adamdır.

Hilmi Bey ve Bahise Hanım: İbrahim Efendi’nin kardeşleridir.

Salih Bey: İbrahim Efendi’nin damadıdır, servet peşindedir.

Yusuf Bey: İbrahim Efendi’nin diğer damadıdır, kalender bir adamdır.

Şevkiye Hanım: İbrahim Efendi’nin büyük kızı ve huysuzdur.

Şükriye: İbrahim Efendi’nin küçük kızıdır.

Zaim Bey: Zorba, kötü niyetli biridir.

İbrahim Efendi Konağı Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Kibar dedi ki:

    Bu konu başlığı altında İbrahim Efendi Konağı kahramanları çok güzel analiz edilmiş yani kitaptaki kahramanlar çok güzel anlatılmış güzel ve başarılı bir konu anlatımı olmuş.

Yorum Yaz