Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Hz. Peygamber’in Yöneticiliği Esnasında Müslüman Halktan Aldığı Bağlılık Sözüne Ne Denir?

Bu yazımızda Hz. Peygamber’in yöneticiliği esnasında Müslüman halktan aldığı bağlılık sözüne ne denir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Peygamber (a.s.), peygamberliğini Mekke’de ilan etmiştir. Allah’tan vahiy geldiğini ortaya koymuştur. Böylece peygamberlik vasıfları da kazanmıştır. Mekke toplumuna tebliğ etmek amacıyla birçok eziyete ve zulme katlanmıştır. Yöneticiliği esnasında ona birçok kişi gelip iman etmiştir. Böylece Müslümanların sayısı artmıştır.

Peygamber (a.s.)’ın yöneticiliği esnasında Müslüman halktan aldığı bağlılık sözüne biat denir. Biat, İslam’da devlet iradesinde muhakkak yerine getirilmesi gerekir. Biat, şura, emanetin ehline tevdi ve ahkamı şeriyyenin tenfizi devlet iradesinin oluşmasında etkili olmaktadır. Peygamber (a.s.)’a biat eden kişilerin artması da Müslümanların sayısının artmasına ve birlik ve beraberlik oluşmasına, güçlenmeye sebep olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. okyay dedi ki:

    Din Kültürü dersinde öğretmenim Hz. Peygamber’in yöneticiliği esnasında Müslüman halktan aldığı bağlılık sözüne ne denir diye sormuştu buradan kopya çektim hemen bildim.

Yorum Yaz