Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Haziran 2021

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hiçbir Durumda Doğruluktan Ayrılmadığına Dair Bir Hadisini Söyleyiniz.

Bu yazımızda Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hiçbir durumda doğruluktan ayrılmadığına dair bir hadisini söyleyiniz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Peygamber (a.s.), peygamberlik vasıfları gereği dini ve manevi değerlerin yaşatılmasında ve toplum içinde yerleşik hale gelmesinde önemli çalışmalar yapmıştır. Vahyi ve sünneti bunun en önemli kaynağı olarak ortaya koymuştur. Doğruluk en önemli değerlerden biridir. Peygamber (a.s.), hiçbir durumda doğruluktan ayrılmamayı uygulamış ve tavsiye etmiştir. Ashabının da doğruluktan ayrılmaması konusunda telkinlerde bulunmuştur.

Doğruluktan ayrılmamakla ilgili bir hadis şu şekildedir:

“Şüphesiz ki sözde ve işde doğruluk hayra ve üstün iyiliğe yöneltir. İyilik de cennete iletir. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında sıddîk (doğrucu) diye kaydedilir. Yalancılık, yoldan çıkmaya (fücûr) sürükler. Fücûr da cehenneme götürür. Kişi yalancılığı meslek edinince Allah katında çok yalancı (kezzâb) diye yazılır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. elif dedi ki:

    Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hiçbir durumda doğruluktan ayrılmadığına dair bir hadisi de şudur; ”Şüphesiz, Rabbimiz Allah’tır deyip, sonra dosdoğru yolda yürüyenlerin üzerine melekler iner. Onlara: Korkmayın, üzülmeyin, size vâdolunan cennetle sevinin! derler.”

Yorum Yaz