Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Hukuk Ne Demektir Kısaca

Bu yazımızda hukuk ne demektir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toplum düzeninin sağlanmasında yazısız ve yazılı kurallara ihtiyaç vardır. Yazılı kurallar toplumun ihtiyaçlarına göre şekillenirken yaptırımlardan, cezalardan, haklardan ve yasaklardan oluşur. Yazılı kurallar bütünüyle hukuk sistemlerini oluşturur.

 

Hukuk, haklar kelimesinin çoğuludur. Fakat hak ve yasakları da kapsamaktadır. Hukuk, toplumu düzenleyen ve devlet gücüyle desteklenmiş olan haklar ve yasaklar bütünüdür. Hukuk sistemleri, zaman içinde değişiklik gösterebilir. Bu zamanın ihtiyacına göredir.

Hukuk sistemleri, toplumda suç oranın azalması, hürriyetlerin çoğalması, barış ve huzur ortamının oluşması, adaletin sağlanması gibi olgulara zemin hazırlar. Hukuk bu bakımdan toplumda sosyal düzenlemeleri içerir.

Hukuk sistemleri ilahi veya beşeri olarak günümüze kadar gelmektedir. İnsanları örf ve adetleri, gelenek ve görenekleri, kıymet hükümleri, dünya görüşleri ve dini inançları hukuk sistemlerinin oluşmasında etkilidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ışın dedi ki:

    Hukuk ülkemizde adaleti sağlayan en büyük ve en önemli unsurdur. Bu yazıyı kim yazdıysa hukuk nedir çok güzel bir şekilde açıklamış sağolsun varolsun :)

Yorum Yaz