Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Hikayenin Yapı Unsurları Nelerdir?

Aşağıda hikayenin yapı unsurları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Gerçek ya da gerçeğe yakın olayların olay, zaman, mekan ve kahraman çevresinde gerçekleşmesiyle yazılan yazınsal ürünlerdir. Hikayeler, yaşanmış ya da yaşanmaya yakın olaylardan meydana gelmektedir. Hikayenin belli başlı unsurları bulunmaktadır. Hikayeler olay hikayeleri ve durum hikayeleri olarak ikiye ayrılmaktadır.

Hikayelerde olay örgüsü ve yapı unsurları da farklı başlıklardan oluşmaktadır. Bir hikayenin yazılmasında dikkat edilmesi gereken kurallar hikayenin yapı unsurları ve hikaye planıdır. Hikaye planında serim, düğüm ve çözüm bölümleri bulunmaktadır.

Hikayede planda serim bölümünde, olaya giriş ve başlangıç durumlarından bahsedilmektedir. Serim, olayın ortaya konulduğu ve karakterlerin tanıtıldığı bir bölümdür. Düğüm bölümünde, gelişme olayları yaşanmaktadır. Hikayenin ana hatları, konuları, olayları ve olay örgüsü burada ele alınmaktadır. Çözüm bölümünde ise olayın sonundaki durumlardan bahsedilmektedir. Hikaye bir sonuca bağlanmaktadır.

Hikayenin yapı unsurları şu şekildedir:

*Olay: Hikayede üzerinde söz söylenen yaşantı ya da durum olarak bilinmektedir.

*Kişiler: Olayın ya da durumun oluşmasında etkili olan kişiler olarak bilinmektedir.

*Yer: Olayın geçtiği alan, yer, coğrafik bölge olarak bilinmektedir.

*Zaman: Olayın ya da durumun yaşandığı dönem, zaman, mevsim, sene olarak bilinmektedir.

*Dil ve anlatım: Olayın ya da durumun anlatıldığı üslup, yöntem olarak bilinmektedir. Hikayeler olay örgüsünden meydana gelmektedir. Bunun için de planlama gerekmektedir.

Hikayenin Yapı Unsurları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. aslıhan dedi ki:

    Hikaye, kahraman olay mekan zaman dörtlüsü üzerinden gelişir. Bu unsurlar söz sanatları yazı sanatları ile zenginleşir böylece güzel bir hikaye ortaya çıkar.

Yorum Yaz