Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Hıdırellez Bayramı İle İlgili Yazı Kompozisyon

Bu yazımızda Hıdırellez Bayramı ile ilgili yazı kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toplum düzenini sağlayan, toplumu bir arada tutan, milli birlik ve beraberlik duygu ve düşüncelerinin davranış olgunluklarına dönüşmesini sağlayan, toplumun büyük bir kesimi tarafından kabul gören tutum ve değerler, nesilden nesle aktarılarak bir kültür harmanı içerisinde varlığını korur.

Toplum düzeninde ahlaki ve hukuki sistemler bütünlüğü, toplumda barış, huzur, mutluluk, özgürlük, hoşgörü, vicdan gibi manevi değerlerin de tesis edilmesini sağlar. Toplumun bir arada mutlu ve huzurlu yaşayabilmesi ortak miras, ortak kültür ve ortak değerlerle mümkündür.

Bu bakımdan bayramlar da toplumun her kesimini birbirine yaklaştıran günler olarak halk arasında kutlanmaktadır. Bayramlar üçe ayrılır. Milli bayramlar, dini bayramlar ve kültürel bayramlar halk tarafından coşkuyla kutlanır.

Kültürel bayramların çoğunun dinle ya da doğrudan milliyetle bir ilgisi olmamakla birlikte, din kaynaklı ve milliyet kaynaklı olarak ortaya çıkmış olabilirler. Hıdırellez bayramı, kültürel bir bayramdır. Hıdırellez, dini kültürün halkın algılama tarzıyla birleşerek yeni bir şey ortaya çıkarmasıyla oluşmuştur.

Orta Asya milletleri tarafından kutlanan ve bir yaz bayramı olan, mevsim geçişlerinin kutlandığı bir kültür geleneği şeklinde birçok millet tarafından da kutlanır. Yazın başlangıcını kutlamak için Miladi Takvim’e göre 6 Mayıs günü Hıdırellez Bayramı olarak bilinir.

Mayıs ayının başlamasıyla bir kültür bayramı şeklinde etkinliklerin yapılması, yaz mevsiminin karşılanması, toplum içinde yardımlaşmanın, dayanışmanın ve paylaşmanın artmasına vesile olması sebebiyle Hıdırellez Bayramı kutlanmaktadır.

Hıdırellez Bayramı İle İlgili Yazı Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Songül dedi ki:

    Hıdırellez nedir diye araştırırken bu kompozisyon yazınızı buldum :) bir anda iki ödevimi birden yapmış oldu. Emeğiniz hiç tükenmesin :)

Yorum Yaz