Helal Haram Günah Sevap Nedir Kısaca

c19

Bu yazımızda helal haram günah sevap nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam dini, insan hayatı için bir takım ölçüler koymuştur. Bu ölçüler dünya hayatının olması gerektiği gibi geçmesini ve ahiret hayatının da kullar açısından kolay neticelenmesini sağlayan ölçülerdir. Bu ölçülerle insanlar hayatlarınızı düzenli bir hale getirirler.

Bu ölçülerden günlük hayatta sıkça dikkat edilmesi gerekenleri şu şekildedir:

Haram: Allah’ın doğrudan yasakladığı davranışlardır. Gıda rejimi, savaş hukuku, idari hukuk, sosyal düzenle ilgili yasaklardır. Az sayıda bulunur. Haramın dışında kalanlar da kendi aralarında derecelendirilerek insan hayatında uygulanır. Peygamberin de haram koyma yetkisi vardır. Haramların yapılması durumunda derece derece cezalar vardır. Bu cezalar dünya ve ahiret hayatı ile ilgilidir.

Helal: Allah’ın doğrudan yasaklamadığı ve doğrudan emrettiği, olmasında ve yapılmasında rızası olan işlerdir. Helaller de insan hayatının birçok yönden şekillenmesini sağlar. Yapılması takdirde mükafat kazanılır. Bu mükafatlar dünya ve ahiret hayatı ile ilgilidir.

Günah: Allah’ın yasakladığı ve peygamberin men ettiği davranışların, iş, oluş ve hareketlerin yapılması sonucunda karşılık olarak verilen cezadır. İslam inancında Allah’ın kurduğu düzeni bozacak her şey günah kazandırır. Günahlar Kiramen Katibin isimli melekler tarafından yazılmaktadır. Belli ölçüleri ve sınırlandırmaları vardır.

Sevap: Allah’ın emrettiği, peygamberin tavsiye ettiği davranışlar, iş, oluş ve hareketlerin yapılması sonucunda karşılık olarak verilen mükafattır. Kiramen Katibin isimli melekler tarafından kayıt altına alınmaktadır. Belli ölçüleri bulunmaktadır.

Helal Haram Günah Sevap Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.