Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Mayıs 2021

Haymatlos Ve Mülteci Sözcüklerinin Anlamı Nedir?

Bu yazımızda haymatlos ve mülteci sözcüklerinin anlamı nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar vatandaşlık sorumluluklarında bazı sorunlar yaşayabilirler. Vatanlarından ayrı düşebilir, toprakları işgal yiyebilir, devletleri güçsüz kalabilir. Vatandaşların bu gibi durumlarda çaresiz kalması ve ülkelerinde, devletlerinde, vatanlarından kopması söz konusu olabilir. Savaşlar, doğal afetler, salgın hastalıklar devletlerin ve milletlerin maruz kaldığı felaketler olabilir.

Bu gibi durumlarda insanların yaşama hakkına sahip olması sebebiyle diğer devletler yardımcı olurlar. Bir kişinin siyasi sığınma hakkı talep etmesi, talep ettiği devletten mülteci hakkını alması demektir. Mülteci, siyasi sığınma hakkına sahip kişilere denir. Bir kişinin vatanından uzaklaştırılması sonucunda vatansız kalması da hukuki olarak haymatlos şeklinde yaşama hakkını bulundurmasından ileri gelmektedir. Mülteci ve haymatlos hukuki ve insani diplomasiye ait kavramlardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. feride dedi ki:

    Elinize sağlık haymatlos nedir kısa ve çok güzel olmuş, mülteci ne demek öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

Yorum Yaz