Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Mayıs 2022

Hava Kirliliği Nasıl Oluşur?

Aşağıda hava kirliliği nasıl oluşur kısaca olarak ele alacağız.

Günümüzde en sık yaşanan sorunlardan biri çevre sorunlarıdır. Çevre sorunlarının başında da çevre kirlilikleri gelmektedir. Çevre kirlilikleri toprak kirliliği, hava kirliliği, su kirliliği, ses kirliliği, ışık kirliliği olarak meydana gelmektedir. En çok yaşanan çevre kirliliklerinden biri de hava kirliliğidir.

Hava kirliliklerinin en çok şehirlerde yaşandığı görülmektedir. Bazı çevre kirlilikleri de hava kirliliğini etkilemektedir. Işık kirliliği de bunlardan biridir. Atmosfer özelliklerinin bozulması ve canlı hayatının olumsuz etkilenmesi de hava kirliliği nedeniyle meydana gelmektedir.

Sanayi atıklarının gaz olarak doğaya salınması, sera gazının atmosfere salınması atmosferde askıda kalan pis havanın güneş ışınlarını absorbe etmesi sonucunda küresel ısınma oluşur. Bu olay bazı radikal tepkimelerin de oluşmasına neden olarak radyoaktivite olaylarının gerçekleşmesine neden olur.

Hava kirliliği doğaya sorumsuzca salınan gazlar nedeniyle oluşmaktadır. Bazı endüstriyel alanlarda üretim aşamalarında farklı zehirli gazlar meydana gelmektedir. Bu gazların doğaya salınması sonucunda hem hava kirlenir hem de atmosfer faaliyetleri olumsuz etkilenir. Asit yağmurları yaşanırken, doğa olumsuz etkilenir ve canlı nesillerinin tükenmesi söz konusu olur.

Hava kirliliği önlenmesi gereken bir kirliliktir. Bunun için gaz salınımlarının kontrol altında tutulması gerekir. Bunun için küresel olarak çözümlerin oluşturulması gerekir. Küresel çözümlerin oluşması için de ülkelerin bir araya gelerek kararlar almaları gerekir. Bu bir insanlık sorunudur.

Hava Kirliliği Nasıl Oluşur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz