Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Hava Kirliliği ile İlgili Sorular ve Cevapları

Aşağıda hava kirliliği ile ilgili sorular ve cevapları kısaca olarak ele alacağız.

Günümüzde yaşanan çevre sorunlarının başında çevre kirlilikleri gelmektedir. Çevre kirlilikleri, ışık kirliliği, ses kirliliği, hava kirliliği, su kirliliği ve hava kirliliği şeklinde meydana gelmektedir. Hava kirlilikleri en çok beşeri faaliyetler nedeniyle yaşanmaktadır. Beşeri faaliyetlerin endüstriyel olarak gerçekleşirken atıkların gaz olarak meydana gelmesi hava kirliliğinin en önemli nedenidir.

Hava kirliliği ile ilgili sorular ve cevapları şu şekildedir:

*Hava kirliliği nedir?

Bazı faaliyetler neticesinde oluşan gaz atıkların doğrudan atmosfere salınması ile gerçekleşen ve atmosferin özelliklerini bozan bir kirlilik olarak havanın kirlenmesi anlamına gelen bir kirliliktir.

*Hava kirliliği nasıl oluşur?

Hava kirliliği özellikle endüstriyel üretim sonrası ya da fosil yakıtların yakılmasının ardından çevreye salınan atık gazların atmosfere karışması sonucunda meydana gelmektedir.

*Hava kirliliğinin nedenleri nelerdir?

Hava kirliliği özellikle fosil yakıtların yanmasıyla atmosfere karışan zehirli gaz atıkların atmosfere karışması, sera gazı salınımının artması sonucunda meydana gelmektedir. Sorumsuz ve düzensiz üretim sonucunda gaz atıkların bertaraf edilememesi hava kirliliğine neden olur.

*Hava kirliliğinin sonuçları nelerdir?

Hava kirliliği sonucunda canlılık faaliyetleri olumsuz etkilenmekte canlı nesli tükenmektedir. Hava kirliliği sonucunda küresel ısınma oluşmakta iklim değişiklikleri yaşanmakta ve mevsim geçişleri aksamaktadır.

*Hava kirliliğini önlemek için neler yapılabilir?

Zehirli ve atık gaz salınımını kontrol altında tutmak, endüstriyel üretimde filtreleme sistemleri kullanmak ve motorlu taşıtlarda filtre teknikleri geliştirilmek zorundadır.

Hava Kirliliği ile İlgili Sorular ve Cevapları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Uğur dedi ki:

    Kesin alıntı aynısını başka yerde gördüm 😠😠😠😡😤👎👎

    1. ..... dedi ki:

      Doğru söyledi 😡😡😠😠😤😤😤

Yorum Yaz