Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Haziran 2021

Hasta Ve Yaralı Hangi Şartlarda Taşınabilir?

Bu yazımızda hasta ve yaralı hangi şartlarda taşınabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hasta, yaralı ve kazazede taşımaları sedye ile gerçekleşmektedir. Sedye ile hasta taşımanın teknikleri ve kuralları bulunmaktadır. Sağlıklı bir şekilde hasta naklinin sağlanması ve taşımanın sistematik olarak yapılması gerekir. Hasta ve yaralı taşıma şartları genelde aynıdır.

Hasta taşınırken, sedye kullanılmalıdır. Hasta çarşaf ya da battaniye ile sarılmalıdır. Hasta sedyeye bağlanmalıdır. İlk yardım ekipleri ters adımla önlü arkalı taşımaya başlamalıdır. Hastanın baş tarafı yukarıda olmalıdır. Hastanın baş tarafına güçlü olan ilk yardımcı geçmelidir.

Yaralılar taşınırken, sedye kullanılmalıdır. Yara muhafaza edilmelidir. Yaraya baskı uygulanmalıdır. Yaralı sarılmalı ve sedyeye bağlanmalıdır. Sedyeyi taşıyanlar ters ayakla taşımaya başlamalıdır. Yaralının baş tarafı yukarıda olmalıdır. Yaralının baş tarafına güçlü olan kişi geçmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. recep dedi ki:

    Hasta ve yaralı sedye ile yada bazı şartlarda taşınabilir. Ancak sedye ile taşınırken bile bazı şartlara uymak gerek çünkü hasta yanlış hareket sonucu kalıcı sorunlar yaşayabilir.

Yorum Yaz