Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Haziran 2021

Harf İnkılabının Çağdaş Toplumun Oluşumuna Katkıları Nelerdir?

Bu yazımızda harf inkılabının çağdaş toplumun oluşumuna katkıları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Harf İnkılabı cumhuriyetin en köklü inkılaplarından biri olarak 1927 yılında yapılmıştır. Eski yazının bırakılması ve İslam harflerinin terk edilmesiyle birlikte yerine çağdaş ve modern Latin harfleri kullanılmaya başlanmıştır. Atatürk, baş öğretmen ilan edilerek vilayetlerde yeni harfleri kendi öğretmeye başlamıştır. Eğitim ve öğretim yeni harflerle yapılmaya başlanmıştır.

Çağdaş toplumların kullandığı alfabenin kullanılması araçsal olarak çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmaktaki gaye olarak belirmiştir. O nedenle eski yazıyla yazılan eserler toplatılmıştır. Kullanılmasın da yasaklanmıştır. Latin alfabesi kabul edilmiştir. Çağdaş bir toplum olmanın gereği olarak da görülmüştür. Harf İnkılabı, en köklü inkılaplar arasında gerçekleştirilen bir inkılap olarak tarihe geçmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Bilmiyorum dedi ki:

    Teşekkür ederim çok faydalı oldu benim için :)

  2. ekin dedi ki:

    harf inkılabının çağdaş toplumun oluşumuna katkıları o kadar fazla ki.. Mesele harf inkilabı sayesinde Latin harflere geçiş yapmışız ve dünyadaki pek çok ülkenin alfabesiyle aynı alfabeyi kullanarak evrenselliğe geçiş yaptık.

Yorum Yaz