Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Hapı Yutmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşmeyen hapı yutmak deyiminin hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Hapı Yutmak Deyiminin Anlamı:

Çok kötü bir duruma düşmek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Çok zor durumların içinden çıkamamak ve olayın sonuçlarının aleyhine sonuçlanması durumu hapı yutmak deyimi olarak kullanılmaktadır.

Hapı Yutmak Deyiminin Hikayesi:

Sultan IV. Murad döneminde içki ve uyuşturucu kullanımı arttığı öğrenilince ağır yasaklar uygulanmaya başlanmıştır. Afyon da en çok kullanılan uyuşturuculardan biri olmuştur. O dönemde hekimbaşının da afyon müptelası olduğunu öğrenen bazı paşalar bu durumdan padişahı haberdar etmişlerdir. Padişah bu duruma çok sinirlenmiş ve hekimbaşı da içerse halk ne yapsın demiştir.

Bir gün hekimbaşını huzura çağıran padişah satranç oynarken dökül bakalım cebindekileri deyince, hekimbaşı durumu anlamış. Üstündekileri masaya koymuş. Bunlar ilaç olarak kullanılan haplar demiş. Padişah da öyleyse yut bakalım hepsini demiş. Hekimbaşı da hapları yutmuş ve oracıkta ruhunu teslim etmiş. O gün bugündür hapı yutmak deyimi yakalanmak, kötü duruma düşmek anlamında kullanılmaya başlanmıştır.

Hapı Yutmak Deyiminin Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sema dedi ki:

    yazanlara teşekkür ediyorum sayenizde ödevimi tamamladım, artı alacağım beğendim bu yazıyı. bu arada okulun en çalışkan ve güzel öğrencisiyim, kıskananlar çatlasın.

Yorum Yaz