Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Hangi Konular Özel Hayatın Kapsamına Girmektedir?

Bu yazımızda hangi konular özel hayatın kapsamına girmektedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Özel hayat, kişilerin şahsi hayatlarıdır. Başkaları tarafından duyulmasını ve bilinmesini istemediğimiz şeyler özel hayatımızın konularıdır. Özel hayatımızın konuları mahremimizdir. Mahrem hayatımız gizli kalmalıdır. Bu da devlet güvencesinde bulunmalıdır. Özel hayatın gizliliği hukuki haklarımızdan biridir.

Özel hayatın konuları, aile hayatımız, namus meselemiz, evlatlarımız, servetimiz, sermayemiz, ticaretimiz, akraba ilişkilerimiz, işçi işveren ilişkilerimiz, evlat – ebeveyn ilişkilerimiz, eş ilişkilerimiz özel hayatın kapsamına girmektedir. Özel hayatımız toplumsal olarak sosyal haklarımız gereğince devlet tarafından hukuken korunmaktadır. Bu nedenle ihlal edilmesi, tecavüze uğraması söz konusu olursa mahkemeler tarafından sağlanan haklar ile adaletle ortaya konmaktadır. Özel hayatın gizliliği temel hak ve özgürlüklerdendir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mert dedi ki:

    Son zamanlarda özel hayatın gizliliği diye bir şey kalmadı. Herkes sosyal medya da kendi özel hayatının en ince ayrıntısını bile insanlarla paylaşıyor diğer insanlarda buna karışma lüksünü kendinde buluyor.

Yorum Yaz