Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Haziran 2021

Halkçılık İlkesi Hangi İlkelerden Doğmuştur Niçin?

Bu yazımızda halkçılık ilkesi hangi ilkelerden doğmuştur niçin kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cumhuriyet ilkeleri, cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra Mustafa Kemal’in ölümüne kadar olan süreçte meclis tarafından kabul edilen ve anayasada yer alan kurucu ilkelerdir. Bunlar, cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, laiklik, devletçilik ve inkılapçılık şeklindedir.

Devletin ve milletin barışık olması, inkılapların daim olması, sistemin kronik olması, halkın haklarının savunulması alanlarında önemli ölçüde etkili olmaktadırlar. Laiklik, anayasaya 1937 yılında girmiştir. Halkçılık ise, cumhuriyetçilik ve milliyetçilik ilkelerine binaen meydana gelmiştir. Çünkü halk, devlet yönetiminde söz sahibi olarak sınıf farklılıklarının ötesinde bir düzen sağladığı için oldukça önemlidir. Halkın haklarının savunulması ve yerine getirilmesinde etkilidir. Halkçılık cumhuriyet ilkelerinin en önemlisidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nilüfer dedi ki:

    Halkçılık; Türkiye vatandaşı olan herkesi kanun önünde eşit sayan ve halkın devlet yönetimine eşit katılımını sağlayan, siyaset ve yöneticilerin halk için çalışmasını öngören bir Atatürk ilkesidir. Cumhuriyetçilik ilkesinin ardından ortaya çıkmıştır.

Yorum Yaz