Halep Oradaysa Arşın Burada Ne Demek Anlamı Ve Hikayesi

Bu yazımızda Halep oradaysa arşın burada ne demek anlamı ve hikayesi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Konuşma dilimizde sıkça kullandığımız Halep ordaysa, arşın burada, deyimi aslında Nasreddin Hoca fıkralarında geçen ibretlik bir olayla gün yüzüne çıkmıştır. Bir kişinin geçmişten bahsederek kendi yeterliliğini övmesi, o işte mahir olduğunu kanıtlamaz anlamındadır.

Bir işte yeterli olmak o işi her zaman ve mekan şartlarında tekrar yapabilme maharetiyle sabittir. Bu nedenle bu deyim, palavracı kişiler için kullanılan, insanları yalanlarla kandırıp, sahte kahramanlklar peşinde olanlar için kullanılmaktadır.

Halep oradaysa arşın burada sözünün hikayesi şu şekildedir:

Bir gün bir adam Pazar yerinde etrafına topladığı birkaç kişiye hatıralarını aktarırken sözlerinin arasına da bazı palavralar, olur olmaz şeyler katıyormuş. Etrafındakilere ne kadar güçlü, kuvvetli ve yetenekli olduğundan bahsediyormuş.

Bir gün bir keresinde Halep’teyken altmış arşın atladığını ve tek seferde bunu başardığını anlatıyormuş. Oradan geçen Nasreddin Hoca, olayı duyunca bu palavracıya ders vermek istemiş, yanına gitmiş.

Hoca, ya demek Halep’te altmış arşın atlıyorsun, burada da atla görelim demiş. Adam kem küm edip o Halep’teyken öyleydi demiş. Nasreddin Hoca da ne var canım, Halep oradaysa, arşın da burada demiş. Adam bu hikmetli söz karşısında yetersizliğini ve cahilliğini anlayıp susmuş.

İşte her atasözü ve deyim gibi bu sözün de bir hikayesi vardı ve farklılıklar olsa da ihtiva ettiği anlam bakımından aynı anlamlara gelen birkaç varyasyonu da bulunmaktadır.

Halep Oradaysa Arşın Burada Ne Demek Anlamı Ve Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.