Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Haldun Taner Seçme Hikayeler Özeti ve Kahramanları Kısa

Haldun Taner Seçme Hikayeler kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Haldun Taner Seçme Hikayeler özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Haldun Taner Seçme Hikayeler Kitap Özeti ve Kahramanları

Haldun Taner, Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi mezunudur. Tiyatro, senaryo, oyunculuk alanlarında çığır açıcı yenilikler yapmıştır. Epik tiyatronun uygulayıcısı olarak tanınmıştır. Keşanlı Ali Destanı ile dünya çapında tanınmıştır. Tiyatro alanında birçok eser vermiştir.

Seçme Hikayeler’inden bazı özetler şu şekildedir:

Bir Motorda Dört Kişi

Motorla yolculuk yapan kasap, kel profesör, genç bir delikanlı ve sarışın bir kadın kendi hallerinde motorda seyretmektedir. Kasap faturalarını, delikanlı piposunu, profesör felsefi derinlikleri düşünmektedir. Sarışın kadının canı sıkılır, motorda üşür ve içeri girer.

İçerde bir benzin kokusu başını döndürür. Aldırış etmez. Dışarıyı seyre dalar. O arada kıvılcımları fark eder. Kıvılcımlara alışkın gözlerle baktıktan sonra yangın çıktığını anlar ve haykırır. Yanıyoruz diye dışarı çıkar. Profesör, delikanlı ve kasap ayağa kalkar. Herkeste bir endişe vardır.

Genç delikanlı ürkek ve yalandan yüzme bilmediğini söyler. Sarışın kadının yardım çığlıklarını reddeder. Kadın yüzme bilmediği için profesöre yanaşır. Onda ölümün korkusunu hissetmektedir. Kasap adaklar adamaya başlar.

Kaptan birden yukarıdan bağırır. Yangın kontrol altında yola devam ediyoruz, der. Herkes kendi haline çekilir. Kasap, adaklarından vazgeçeceğini vicdanına yedirmeye çalışır. Motor yanaşınca hemen kasap ve delikanlı atlar. Ardından profesör iner. Yardım çığlıkları atan kadın da kimseyi aldırış etmeden atlar ve gider.

Kahramanlar

Profesör: Üniversitede felsefe hocasıdır.

Kasap: Kasaplık yapan ve et kokan biridir.

Genç Delikanlı: Sürekli pipo içen bir tiptir.

Sarışın Kadın: Güzel ve alımlı, panik atak bir tiptir.

Haldun Taner Seçme Hikayeler Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Şebnem dedi ki:

    Haldun Taner hikayeleri adları ararken bir de içerik buldum bu çok güzle oldu işte :) Çok ama çok teşekkür ederim size bu yazıyı yazan elleriniz dert görmesin :)

Yorum Yaz