Gülek Geçidi Nereyi Nereye Bağlar Nerede?

Bu yazımızda Gülek Geçidi nereyi nereye bağlar nerede kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, Asya ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü olarak bağ kuran, üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkedir. Türkiye’de karasal ve iklimsel olarak birçok bariyer bulunmaktadır. Bitki örtüsü, yeryüzü şekiller bakımından oldukça zengin ve farklı bir yapıdadır.

Türkiye’de bitki örtüsü iklime göre şekillenir. Toprak yapısı da aynı şekilde iklim odaklıdır. Coğrafya batıdan doğuya doğru yükseltinin artmasıyla oluşur. Dağlık alanlar kıyı kesimlerinden biraz uzaktadır. Türkiye’de yedi coğrafik bölge bulunmaktadır. Bu bölgelerden biri olan Akdeniz Bölgesi, adını kıyısı bulunan Akdeniz’den alır.

Akdeniz’de kıyı şehirlerinde yükselti iç bölgelere göre azdır. İç bölgelerde Toros Sıra Dağları, İç Anadolu Bölgesi ile sınır oluşturmaktadır. Doğal bir bariyer olan sıra dağların üstünde Türkiye’nin en önemli geçitlerinden biri olan Gülek Geçidi bulunmaktadır.

Gülek Geçidi, Akdeniz ile İç Anadolu’yu birbirine bağlar. Çukurova ve Akçatekir giriş ve çıkışları bulunan geçit, Pozantı ve Tarsus üzerinden de geçer. Ortalama 1050 rakıma sahiptir. İklim bakımından Karasal iklimin sınırında bulunur.

Akdeniz İklimi ve Karasal İklim arasında bariyer olan geçidin bulunduğu dağlar üzerinde Akdeniz tarafı kar tutmaz fakat Kuzey yamaçlara kışın şiddetli kar yağar ve kar kalıcı olur. Biyoçeşitlilik açısından da bir bariyer oluşturan Toros Sıra Dağları’nın üzerinde bulunan Gülek Geçidi, ekolojik kuşağın ortasında ve doğal güzelliklerin içinde yer alır.

Gülek Geçidi Nereyi Nereye Bağlar Nerede Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.