Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Aralık 2018

Gözüne Girmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşmeyen gözüne girmek deyiminin hikayesi nedir merek ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Gözüne Girmek Deyiminin Anlamı:

Bir işi en iyi şekilde yaparak o işin başında bulunan kişinin takdirini kazanmak, çalışkanlığı ile bilinmek anlamlarına gelen bir deyim olarak dilimizde yerleşik hale gelmiştir.

Gözüne Girmek Deyiminin Hikayesi:

Hocanın biri Ramazan ayından önce vaaz ederken Ramazan ayının geldiğinin belli olması ayın görünmesiyle başlar demiş. Oruç tutmak istemeyen biri de bu durumu ayı görmezsem oruç da tutmam gerekmez diye anlamış. Eve gelir gelmez perdeleri kapattırmış Hanımı ne olduğunu anlamamış ve kocasının durumuna da anlam verememiş.

Adam dışarı çıktığında ayı görmemek için sürekli olarak yere bakıp da yürümeye başlamış. Özellikle geceleri hiçbir zaman gökyüzüne bakmazmış. Bir gün çok yağmurlu bir gecede dışarı çıkmış. Derken yağmur bitmiş, hava açılmış. Yolda yürürken su birikintilerine rast geliyormuş. Kafasını yerden kaldırmadığı için su birikintilerinin üzerindeki ay yansımalarını görmüş. Gözüme girdi diyerek artık oruç tutması gerektiğini de anlamış. O gün bugünden bir şekilde başarmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır.

Gözüne Girmek Deyiminin Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    elinize sağlık

  2. Sıdıka dedi ki:

    Merhaba bu kadar iyi bir örneğe ihtiyacımız vardı

Yorum Yaz