Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Eylül 2021

Göz İle İlgili Deyimler Ve Anlamları

c17

Bu yazımızda göz ile ilgili deyimler ve anlamları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Deyimler mecaz anlamlarda kullanılan sözcük öbekleridir. İfade ediş biçimlerini daha etkili ve zengin kılan bir özellikleri vardır. En az iki ya da daha çok kelimeden meydana gelebilirler. Yan anlam da taşıyabilirler.

Halk arasında oluşmuş tabirlerdir. Sonradan yazılı hale getirilmiştir. Bölgeden bölgeye, yöreden yöreye değişebilir. Ağız farklılıkları gösterse de bazen maksadı aynı olabilir. Deyimler konuşma diline zenginlik katar. Bir kültür mirası olarak dildeki etkisi sosyal hayatta da gözlemlenir. Gelenek ve göreneklerden, örf ve adetlerden, dini inanışlardan etkilenerek meydana gelebilir.

İçinde göz geçen ve göz ile ilgili olan deyimler ve anlamları şu şekildedir:

Gözleri parlamak: Aklına bir fikir gelen kişinin gözlerinde beliren durum ya da çok sevindiği bir şey yaşayan kişinin yüzünde olan ifade biçimidir.

Gözünü karartmak: Bir iş, oluş veya hareketin sonucunda elde edebilecek herhangi bir şey sağlamak için azim ve inatla hedefe odaklanmak anlamı taşır.

Gözden düşmek: İstendik ya da istenmedik bir olay sonucunda bir kişi veya birçok kişinin yanlış tavır takınması sonucu o tavra maruz kalan kişinin hissettiği duygudur.

Gözüne kestirmek: Bir kişinin bir işi, oluşu veya hareketi yapmak ve sonlandırmak için planlı hareket ettiğini açıklayan bir deyimdir.

Gözüne girmek: Faydalı bir iş yapan kişinin bir başarı elde ederek insanların takdirini kazanmasını ifade eden deyimdir.

Göz İle İlgili Deyimler Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz