Görgü Kuralları Konuşanın Sözünü Kesmeme Söz İsteme Saygılı Olma Önemli Midir Niçin?

Bu yazımızda görgü kuralları konuşanın sözünü kesmeme söz isteme saygılı olma önemli midir niçin kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toplum düzenin sağlanması için gelenek ve göreneklerden, örf ve adetlerden ve devlet sisteminin geliştirdiği kanunlardan yararlanılır. Toplumda kültür seviyesinin oluşturulması ve toplumsal düzenin sağlanması için gelenek ve görenek, örf ve adet, dini inanışlar çok önemlidir.

Toplumu bir arada tutan, birlik ve beraberliği sağlayan, saygı ve sevgili duygularını pekiştiren toplum dinamiklerinin oluşmasını ve insanların kaynaşıp birbirine saygı ve sevgi duymasını sağlayan toplumsal kurallar bulunmaktadır.

Toplumsal kurallar topluluk içinde uyulması zorunlu olarak yazılı ve ya yazısız belirlenmiş kurallardır. Toplumda bir düzeni ve sırayı korumak için oluşturulmuştur. Bu kurallar arasında görgü ve ahlak kuralları da vardır.

Görgü kuralları:

İnsanları gelenek ve göreneklerden, örf ve adetlerden, dini inanışlardan yararlanarak yazısız olarak belirlediği saygı ve sevgi kuralları, birlikte yaşama erdemini oluşturan ve zenginleştirerek geliştiren kurallardır. Ahlaki davranış ideallerinin korunması için bütün insanlık tarafından kabul edilen kurallardır.

Konuşanın sözünü kesmeme:

Yaş farkı ne olursa olsun konuşan birisinin sözünü kesmek erdemli bir davranış değildir. Saygısızca bir harekettir. İnsanların kendilerini ifade etmelerine ve fikirlerini özgürce söylemelerine müsaade etmek ve tahammülle dinlemek gerekir.

Söz isteme:

Söz istemek toplum içinde konuşmanın yazısız olarak kabul edilen bir şartıdır. Toplum düzenin saygının gelişmesi ve fikirlerin özgürce söylenmesi, kargaşaların önlenmesi ve tek tek bireysel olarak ifade etme gücünün yerinde kullanılmasını sağlar.

Saygılı olma:

İnsanların birbirlerine herhangi bir sebepten dolayı sevgi veya çekinme güdüleriyle hareket etmesidir. Saymak, insanı insan yerine koymak demektir.

Görgü Kuralları Konuşanın Sözünü Kesmeme Söz İsteme Saygılı Olma Önemli Midir Niçin Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.