Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Gora Özeti ve Kahramanları Kısa

Gora kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Gora özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Gora Kitap Özeti ve Kahramanları

Binoy, bir gün yağmurlu bir havada dışarıyı seyrederken bir kaza olur ve kazaya yardım etmek için dışarı çıkar. Yardım ettiği insanların doktor masraflarını öder. Fakat kazazedeler bunu kabul etmez. Bir süre sonra doktordan parası geri döner. Aile hakkında bilgi sahibi olur. Kazazedelerden biri Pareş Babu’dur, diğeri de Binoy’un tutulduğu 17 yaşındaki kızıdır.

Binoy, arkadaşı Gora’nın yanına gider. Gora dindar bir Hindudur. Bu nedenle dinine fazla bağlı olmayan Binoy ile anlaşamaz ve sürkeli kavga edip bir küser bir barışırlar. Gora, aslında İngiliz bir aileden geriye kalan bir çocuktur. Hindu değildir fakat bilmemektedir.

Binoy ile Gora Pareş Babu’nun evine komşu evi diye giderler. Binoy burada modern bir hayat görür. Erkelerden kaçmayan kızlar görür. Aşık olur. Aşkının adı Lolita’dır. Gora bu durumu kabul edemez. Din görevlerini sürdürmeye devam eder.

Gora da sosyal ilişkiler kurdukça Pareş Babu’nun evinden Suşarita ile yakınlık hisseder. Suşarita da ona yakınlık hisseder. Fakat aralarında kast farkı vardır. Binoy gibi düzene karşı çıkan biri olmak istemez. Gel zaman git zaman Binoy ile Lolita yasak olmasına rağmen evlenirler. En büyük destekçileri Pareş Babu olur.

Gora arınmak için Ganj Nehri’ne gider. O sıra babası ölüm döşeğindedir. Onu çağırır. Babasının yanına gider, İngiliz olduğunu öğrenir. Derinden sarsılır, inancı alt üst olur. Suşirata’ya giderek evlenebileceklerini söyler. Çok mutlu olurlar.

Kahramanlar

Gora: Hindu dindar ama İngiliz asıllıdır.

Krişnadayal: Gora’nın babasıdır.

Anadamoyi: Gora’nın annesidir.

Binoy: Gora’nın asi arkadaşıdır.

Suşirata: Gora’nın sevdiği kızdır.

Lolita: Binoy’un sevdiği kızdır.

Gora Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Deniz dedi ki:

    Gora karakterleri analizi bu yazıda oldukça ayrıntılı ve başarılı bir şekilde yapılmış. Kitap içindeki tüm karakterlerin özelliklerini rahatlıkla bulabildim sağolun.

Yorum Yaz