Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Gökkuşağı Nasıl Meydana Gelir Oluşur?

Aşağıda gökkuşağı nasıl meydana gelir oluşur kısaca olarak ele alacağız.

Doğadaki fiziksel olaylar nedeniyle bazı olayların gözümüzle görerek şahit olabiliriz. Doğada ısı, sıcaklık, basınç, yoğunluk, ışık, ses, yansıma, kırılma, soğrulma gibi olaylar doğa olaylarının gerçekleşmesinde etkili olmaktadır. Doğada yaşanan yağışlar bazı fiziksel olayların da gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Gökkuşağı oluşumu da bu fiziksel olaylar arasında bulunmaktadır. Yeryüzündeki sular ısı ve sıcaklık etkisiyle buharlaşmaktadır. Buharlaşan su sıcak olduğu için yükselmektedir. Bir seviyeye gelince basınç merkezlerinin farklılıkları nedeniyle yoğunlaşmakta ve sıvı hale dönüşmektedir. Damlacıklar halinde yeryüzüne tekrar dönmektedir.

Yağışlar yaşanırken güneş ışınları dünyaya gelmeye devam etmektedir. Yağmur bırakan bulutların tarafına yağmurların üzerine güneş ışınlarının düşmesi sonucunda yağmur damlaları bir arada olduğu için prizma gibi durmaktadır. Bu da üzerine düşen güneş ışınlarının renklere ayrılmasına neden olmaktadır.

Gökkuşağı, yağmur damlalarının prizma gibi üzerine düşen ışınların renklere ayrılması sonucunda meydana gelmektedir. Gökkuşağı oluşumu fiziksel bir olaydır. Beyaz  ışık yedi renge ayrılmaktadır. Bu nedenle doğal bir görünüm olarak daha çok parçalı bulutlu havalarda, ani ısınma ve durumlarında da gökkuşağı oluşumu gözlemlenmektedir.

Doğada yağışların yaşanması sayesinde birçok fiziksel olay meydana gelmektedir. Gökkuşağı oluşumu da bu olaylardan biri olarak meydana gelmektedir. Gökkuşağı oluşumu kısa sürelidir. Bulutların hareketine ve yağışın süresine göre de değişmektedir.

Gökkuşağı Nasıl Meydana Gelir Oluşur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz