Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Eylül 2021

Glikoliz Nedir Aşama Aşama Nasıl Gerçekleşir?

p20

Bu yazımızda glikoliz nedir aşama aşama nasıl gerçekleşir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Glikoliz bir çözülme işlemidir. Glikozun enzimler yardımıyla prüvata kadar çözülüp enerji açığa çıkarmasına glikoliz denir. Glikoliz bütün canlıların ortak ihtiyacı olarak her canlıda gerçekleşen bir olaydır. Oksijenli ve oksijensiz solunumlarla desteklenir.

Glikozun enzimler yardımıyla parçalanması sonucunda açığa çıkan ürünlerden elde edilen enerji, her canlı sistemi için aynı enzimler yardımıyla açığa çıkar. Glikozun parçalanmasında glikoliz aşamaları bulunmaktadır. Bu parçalanma sürecinin basamakları ise şu şekildedir:

Her tepkimenin gerçekleşmesi için aktivasyon enerjisi gerekir. Glikoliz tepkimeleri de bu enerjiyi ATP’den alır. ATP’deki fosfat, glikoza bağlanır ve monofosfat olur.

Daha sonra monofosfat glikozu, enzimlerle radikal hale gelerek reaksiyona girmeye yatkın bir duruma gelir. Bu enzimler sayesinde sağlanır. Kararsız yapıya kavuşunca reaksiyon eğilimi artar. Fruktoz monofosfat kararsızlığını korur.

Fruktoz monofosfata ATP’den bir fosfat daha bağlanır, ATP ADP olurken Fruktoz difosfat oluşur. Bu molekül de enzimler yardımıyla fosfogliseralaldehit yani PGAL meydana getirir. Daha sonra bağlanan hidrojenlerin NADH oluşturmasıyla enerji stoplazma içinde inorganik alandan sağlanmaya başlar.

Glikoliz sonucunda prüvat ve ATP sentezlenir, NADH+H’lar buna neden olur. Yani denklem olarak Glikozdan, 2 prüvat, 2 NADH+H, 4 ATP sentezlenir. Bu sentezlenme sonucunda oluşan döngüde NADH+H’lar bir sonraki ATP sentezinde yeniden kullanılır.

Glikoliz Nedir Aşama Aşama Nasıl Gerçekleşir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz